Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Laptop Pili Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Laptop Pili Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?
Laptop Pili Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

Dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların en fazla şikayet ettiği konulardan birisi olan kısa şarj ömrü, uzun yıllardır çözülemeyen bir sorun olarak öne çıkıyor. Teknolojinin her geçen gün önemli bir gelişim kaydetmesine rağmen pil teknolojisinde ilerleme kaydedilememesinin önemli nedenleri bulunuyor.

laptop pil ömrünü artırma

Bu yazımızda laptop şarj ömrü nasıl uzatılır, laptop şarj ömrü uzatma, laptop pil süresini artırma gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Laptoplarda kullandığımız sabit diskler, batarya ömrünün en önemli düşmanlarından birisidir. Sessiz ve bir o kadar da hissettirmeden çalışan bu araçlar dönüş hızına bağlı olarak büyük bir enerjiye ihtiyaç duyarlar. Sabit diskten enerji tasarrufu yapabilmek için küçük boyutlu 2.5 inç’lik disklerin tercih edilmesi, pil ömründe önemli bir artış sağlayabilir. Yine hareketli disklere oranla SSD disklerde çok daha az enerji harcamaları ile öne çıkmaktalar.

İşlemciniz ise enerji sarfiyatında sabit diskler ile ikinci sırada yer alır. Diğer donanımlar ile uyumsuz olan CPU laptop pilini hızla tüketecektir. Örneğin Core-M serisi bir işlemci 4.5 Watt’a kadar düşük enerji sarfiyatı sunarken yüksek işlem gerektiren uygulamalar da bu harcama oranı 13 Watt’a kadar yükselmektedir. Bu nedenle laptoplarda Core-M serisi işlemci tercihi yapılmaması yararlı olacaktır. Fakat CULV serisi işlemciler bu açıdan çok daha avantajlıdır.

İşletim sistemi açısından baktığımızda her yeni sistemde enerji sarfiyatı da belirli oranda azalıyor. Hali hazırda sık kullanılan OS X ve Windows 8.1 gibi sürümler, eskilerine oranla daha az enerji harcaması sunmakta.

Laptop Pili Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Huawei Ascend Y530 Detaylar ve Teknik Özellikler Facebook tan Video İndirme Ücretsiz Microsoft Yazılımları – İnceleme Web siteleriniz için Ücretsiz Flash introlar Vestel Kendi Netbook’unu Üretiyor Google Glass Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır