Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuşlar Uçarken Nasıl Uyuyor?

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Kuşlar Uçarken Nasıl Uyuyor?
Kuşlar Uçarken Nasıl  Uyuyor?

Göçmen kuşlar olarak nitelendirilen bazı kuş türleri, uzun süre boyunca durmaksızın havada kalıyor.Daha önceki çalışmalarda,bu zaman diliminde kuşların beyinlerinin yarısını uykuda, diğer yarısını uyanık bırakarak uyku ihtiyaçlarını giderdikleri belirtilmişti.

Nature Communications  adlı dergide  yayımlanan bilimsel araştırmada bu ifadeleri doğrulayan kanıtlar öne sürüldü.Bilimsel çalışmada Firkateyn türü kuşlar üzerinde çalışılmış ve veriler edilmiş.Kuşların beyinlerine elektriksel iletkenliği bulunan, beyindeki hareketleri takip edebilen cihazlar takılmış.Firkateyn kuşu havada uçarken günde sadece 41 dk uyku hareketi gözlemlenmiş.Hareketsiz halde 12 saate kadar uyuyabilen Firkateyn kuşunun bu uykusu kısa süreli uyuklama hareketlerini kapsıyor.

Kuşların uçuş halindeki beyin yapısı – sağ ve sol yarısı

Yapılan araştırmalar kuşların uçarken beyinlerinin yarısını veya tamamının uyku halinde olabileceğini gösterdi.Kuşların kendisine gelebilecek tehditlerden sakınması için tek gözlerini ve beyinlerinin yarısı uyanık halde tutmaları yeterli.Açık olan tek gözden görülenler  beynin yarısı tarafından değerlendiriliyor.Kuşların uçarken her iki beyin yarsının uyku durumunda bulunması  ise yüksek irtifalarda, uçuşunu kolaylaştıracak hava akımlarında mümkün olabilir.Uçması için uygulaması gereken kuvvetin dış etkenlerle sağlandığı bu durumlar çok kısa sürebilir.Bu anlara da uyuklama denilebilir.

Kuşlar Uçarken Nasıl Uyuyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknoalem Online Çeviri Hizmeti ve Sözlük Bulut Depolamada Ucuz ve Kullanışlı Çözümler Bilgisayar Nasıl Güvenli Tutulur? Kullanıcılara Özel Güvenlik Önerileri Flash sitelerde dizinlenebilecek General Mobile Discovery 2 ve Özellikleri Patates Tüfeği

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır