Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır?

Ana Sayfa » İnternet » Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır?
Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır?

Bankalar belli şartlar dahilinde geri ödenmek şartıyla nakit ihtiyaçlarınızı kredi ile karşılamaktadır.Müşterilere kredi limiti tanımlarken müşterinin ne kadar sürede bu parayı geri ödebileyeceğine yönelik tahminler yaparlar.Değerlendirilen kriterler, bankalar arasında kredi notu kavramı ile standarta bağlanmıştır.Her bankanın öncelik verdiği kriter puanı farklıdır.Aynı sonuca farklı yorumla yaklaşan bankalar bile mevcut.Aslında bu durum bankanın risk alma stratejiisine göre değişebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yaş ve meslek gibi size bağlı olmayan kritelerlerin yanında uzun vadede yapılabilecek değişikliklerden en önemlisi borcunu zamanında ödemektir.

Kredi Notu Hangi Kriterlere bağlıdır?

Aylık net gelir : En önemlisi de bu olsa gerek.Toplam gelirin %30 bandını dikkate alırlar.Aile gelirlerinizi de incelerler.

Yaş : Çalışmanın düzen kazandığı 30-50 yaş arası, bankaların yüksek puan vermesine sebep olur.18 yaş altı 65 yaş üstü zaten mümkün değil.

Meslek : Gelirinizle doğrudan bağlantılı olarak mesleğiniz önemli bir kriterdir.Son işinizde çalışmış olduğunuz süre gelirinizin düzeni açısından değerlendirilebilir.

Medeni Hal :Belirli düzene sahip insanlar borçlarına daha sadık olma eğilimindedir.

Kredi Kayıt Bürosu Notu : Bankalar kredi müşterilerinin geçmiş verilerini ortak bir veri havuzunda toplarlar.Bu veriler puanlama yapılarak referans olarak kabul edilir.Daha önce yapmış olduğunuz kredi başvurularınız ve red nedenleri kaydedilmektedir.

Ev sahibi Olma Durumu : Kirada oturan bir kişinin ev sahibi olan bir kişiye göre puanı tabiki düşük olacaktır.Banka icra durumunda alınacak olanları dikkate alır.

Sahip Olduğunuz Taşıtlar : Mal varlığınızı ortaya koyacak kısıtlardan biri kullandığınız araç ve markası.

Öğrenim durumu : Öğrenim seviyesi yüksek olan bir kişinin yaşam standartlarının yüksek olması normaldir.

Sahip Olduğunuz Kredi Kartları : Diğer bankalardan açmış olduğunuz kredi kartları ve geçmiş ödemeleriniz büyük bir referanstır.

Kanuni/İdari Takip Sorgusu : Bankaya olan borcunu ödememeye dayanan kanuni bir yaptırım söz konusu ise puanınızı olumsuz etkileyecektir.

Kredi Notunuz yukardaki temel kriterlerin yanında kişilere bağlı olarak farklı verilerle değerlendirilebilir.Kredi Notu Öğrenme işlemi için bu alanda hizmet veren sitelere üye olmalısınız.

Kredi Notu Hangi Kriterlere Göre Hesaplanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Elektronik Eşyalarda Fişi Çekmeyince Elektrik Harcanıyor Mu ? Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil Türk Uçağı Hürkuş Tai Tarafından Bitirilmek Üzere Salça bileşik midir karışım mıdır? İphone 3G SSH Komutları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır