Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Körler alfabesinin mucidi: Louis Braille

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Körler alfabesinin mucidi: Louis Braille
Körler alfabesinin mucidi: Louis Braille

Görme engelliler için hazırlanan kitaplardaki her biri farklı desen ve büyüklüklerdeki kabartmalar, gözleri görenler için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak görme engelliler için bu kabartmaların her biri sayı, harf ve kelimeleri temsil eder. Bu alfabeyi geliştiren ve kendi ismini veren mucit ise kendisi de 12 yaşında görme yetisini kaybeden Louis Braille’den başkası değildir.

Fransız olan Braille, Paris’in yakınındaki Coupvray isimli bir kasabada 4 Ocak 1809 tarihinde doğdu. 3 yaşındayken kaza eseri kör olan Braille, babasının atölyesinde bulduğu tığla oynarken yanlışlıkla gözüne sapladı. Yara enfeksiyon kaptı ve gerekli şekilde tedavi edilmediği için yayıldı, daha sonra minik Louis’in her iki göze de kör oldu.

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Louis hala daha küçücük bir çocuktu ve öğrenmesi lâzımdı. İki yıl boyunca okula gitti ama sadece dinleyerek çok fazla bir şey öğrenemezdi. Paris’teki Kraliyet Enstitüsü’nden burs almaya hak kazandığında henüz 10 yaşındaydı. Genç körler için eğitim verilen bu enstitüte dahi öğretmenlerin çoğu konuşarak ders anlatıyordu. Üstelik bu okulun kütüphanesinde her bir harfi kocaman kabartmalar şeklinde yazılan toplam 14 adet kitap bulunuyordu ve bunları okumak çok zordu. Louis yılmadı, sabırlıydı.

12 yaşındayken körler için alfabe geliştirdi

12 yaşındayken okula gelen Charles Barbier isimli eski bir asker, kendi icadı olan 12 noktalı kabartma şeklindeki askeri not paylaşım sistemini Louis’e anlattı. Kabartmalardan oluşan bu kodu okumak askerler için bile çok zordu ama 12 yaşındaki Louis için çocuk oyuncağıydı. Barbier’in 12 noktalı sistemini küçültüp 6 noktaya indirgeyen ve bu sisteme Braille alfabesi veren Louis, 15 yaşındayken Braille alfabesiyle yazılan ilk kitabı yayınladı.

1868 yılına gelindiğinde ise Braille alfabesi dünyanın birçok ülkesine yayılmıştı. Günümüzde de Braille alfabesi halka açık alanlardaki tabelalarda ve görme engelliler için hazırlanan kitaplarda aktif olarak kullanılıyor.

Körler alfabesinin mucidi: Louis Braille - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

xxx78622 Ocak 2017

körler alfabesinin 1800 lerde oluşturulmasına şaşırdım. Çok eski olduğunu düşünüyordum. o kadar eski değilmiş.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Online Ayrıntılı Site Sayaçları Polypad Tablet PC Ürün İncelemesi Yeni Google web tarayıcısı Klasisizm Akımı Özellikleri , Temsilcileri ve Türk edebiyatındaki Yeri 11.sınıf Firefox Yüksek RAM Kullanımı Çözümü Facebook Yeni Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır