Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı?
Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı?

Teknoloji dünyasında fareyle birlikte önemli bir yere sahip olan klavye, bugüne kadar farklı şekillerde bizlere sunuldu. Fiziksel anlamda bilgisayarlar için önemini uzun bir süre daha kaybetmeyecek gibi görünen klavye, akıllı pek çok cihazda gömülü bir biçimde kullanılıyor.

klavye türleri

Bu yazımızda klavye alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl bir klavye alınmalı gibi sorular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Klavyeler yaygın olarak Q şekliyle kullanılıyor olsa da pek çok resmi kurumda F klavye daha yaygın olarak kullanılmakta. Öncelikle klavye kullanım alışkanlığınıza göre F ya da Q klavye seçeneklerini belirlemeniz, Q klavye seçmeniz durumunda alacağınız ürünün Türkçe dil desteklediğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Klavye seçiminde etkili olan bir diğer konu ise kablolu ya da kablosuz olacağıdır. Özellikle aktif olarak oyun vb etkinliklere katılıyor ve dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızı aktif olarak kullanıyorsanız kablolu bir modeli seçmeniz yararlı olacaktır. Her ne kadar kablosuz klavye seçenekleri büyük bir değişim ve gelişim gösterse de tepki süresi açısından kablolu modeller kadar verimli olmadığı söylenebilir.

Tasarım mı kullanım kolaylığı mı?

Klavye seçiminde etkili olan bir diğer konu ise görünüm ve kullanım kolaylığı üzerinedir. Kendi bilgisayarınızı topluyor ve bir uyum içerisinde olmasını istiyorsanız tasarıma ağırlık verebilir ya da kullanım alışkanlığınıza göre daha ergonomik modeller tercih edebilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız ürünün tuş yüksekliği ve malzeme kalitesi de klaye tercihin de büyük etkiye sahiptir.

Hangi zaman aralıklarında bilgisayar kullanıyorsunuz?

Yoğun olarak gündüz bilgisayar başındaysanız normal bir model seçmek yeterli olacaktır. Fakat yoğunlukla gece bilgisayar kullanmanız gerekiyor ve ışık sürekli açık tutulamıyorsa aydınlatmalı bir model tercih etmek daha doğru olacaktır.

Son dönemde üretilen klavyelerde touchpad özelliği de ürüne eklenebilmekte. Eğer konfora önem veriyorsanız alacağınız klavyenin touchpad özelliğinin olup, olmadığına dikkat etmelisiniz.

 

Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Nasıl Bir Klavye Alınmalı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Suya Düşen Elektronik Aletler Nasıl Kurtarılır? Snapchat’te bildirim göndermeden ekran görüntüsü alma taktiği iCloud’da Yeni Güvenlik Önlemi – Rehber Klavyede daha hızlı nasıl yazılır? Bilgisayarı Televizyon Olarak Kullanma Yöntemleri Kaza eseri bulunan en ilginç icatlar!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır