Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve Etkileri

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve Etkileri
Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve Etkileri

Solunması veya teması halinde fiziksel ve psikolojik olarak tahribe neden olan, kimyevi madde içeren gazlardır.Gaz içerisinde canlı bir varlık bulunmadığından etkilerinin bulaşması mümkün değildir.İçerdikleri maddelere bağlı olarak farklı yaşamsal sistemlere zarar verirler.

Kimyasal Silahlar İlk Olarak Kimler Tarafından Nerede Kullanılmıştır?

Birinci Dünya Savaşı sırasında ilk olarak Almanlar tarafından Klorin gazı rüzgar yardımıyla kullanılmıştır.Daha sonra 1915’te Fransızlar mühimmat içerisine Fosgen gazı yerleştirmişlerdir.1917 yılında Almanlar kusturucu gaz olarak bilinen Difenilkloroarsin gazını hardal gazı ile karıştırarak kullanmışlardır.

1925 yılına gelindiğinde Cenevre Protokolü ile savaşta kimyasal gaz kullanımı yasaklanmıştır.Yasaklanmasına rağmen İtalya, Japonya ve Amerika kullanıma devam etmiştir.

Kimyasal Gazlar ve Etkileri

  • Sinir Gazları

Sinir sistemini etkileyerek vücudu felç etmeye neden olan gazlardır.Son zamanlarda farklı iki zararsız maddeden,sinir gazı elde etmeye yönelik çalışmalar görülmektedir

Sarin:Kokusuz ve renksiz olması sebebiyle sinsice sinir sistemine etki eder.Teşhisi zordur.GB simgesi ile ifade edilir.Izopropilmetil fosdonofloridat formülü ve okunuşu ile kimyasal olarak açıklanabilir.1938 yılında Almanlar tarafından üretilmiştir.Çok hızlı bir şekilde sinir sistemine etki eder.
Fizyolojik olarak nefes darlığı, göğüs sıkışması, burun akıntısı, görmede bulanıklık, kusma, sendeleme görülürken psikolojik olarak şaşkınlık ve algılamada zorluk meydana gelir.10 dakikaya kadar ölümle sonuçlanır.Uygun zamanda yapılan Atropin iğnesi çözüm olabilir.

Soman:Meyve kokusuna ve karıştırıldığında farklı kokulara sahip olabilir.GD simgesi kullanılır.

Tabun: Renksizdir fakat kahverengi rengini zamanla alabilir.GA simgesi ile ifade edilir.Etil N, N-dimetil Fosforo Amidosiyanidat içeriği ve formülü kullanılır.Üretildiğinde kokusuzdur fakat zamanla meyve kokusuna benzeyen koku hissedilebilir.Etkileri sarin gazı ile aynıdır.

V Maddeleri: 1950 yılında Britanyalı bilim adamları tarafından keşfedilmiştir.Etkileri uzun süren bu gazlar renksiz ve kokusuz olup bitkiler üzerinde bile etkilidir.Diğer sinir gazları ile aynı etkileri gösterirler.Etkisini kalıcı olarak sürdürmesi bu gazı daha tehlikeli yapar.

  • Boğucu Gazlar

Solunum sistemini bozmaya yönelik olarak kandaki oksijen miktarını azaltır.Bu nedenle temas halinde Asfiksi yani oksijen yetersizliğinden ölümle sonuçlar.

Fosgen: Birinci Dünya Savaşında kimyasal gaz ölümlerinin %80’i fosgen kaynaklıdır.Etki süresi kısadır fakat üzerinde fazla çalışmalar yapılarak değiştirilebilmektedir.Yeni biçilmiş çim kokusunda olan Fosgen, Karbonil klorür ile ifade edilir.CG simgesine sahiptir.3 saate kadar etkisini gösterir.

Difosgen: Gözlerde yaşarma belirtileriyle zehirlenmeye dair kendisini hissettirir.Triklorometil kloroformat formülü ile ifade edilen difosgen DP simgesine sahiptir.Yeni biçilmiş çim kokulu ve renksiz sıvıdır.3 saate kadar oksijen eksikliği belirtileri ağır şekilde görülür.

  • Kan zehirleyici gazlar

Solunum yoluyla vücuda nüfuz eden bu gaz, kandaki oksijenin hemoglobin maddesi ile birleşmesini önleyerek ölüme sebep olur.Pis kokuya sahip bu gaz, çürümüş meyve çekirdeği gibi kokar.15 dakika içinde maruz kalanı öldürebilir.Gaz maskesi kullanıldığında süzgeç değiştirilmelidir.

Arsin (SA):Arsenikli hidrojen içeriğinden oluşur.
Hidrojen siyanür (AC):Siyanitrik asit kimyasal içeriğine sahiptir.
Siyanojen klorür (CK):Siyan klorür kimyasal formülü kullanılır.

  • Yakıcı gazlar

Balık, küf gibi pis bir kokuya sahip bu gaz özellikle gözleri, cildi ve solunum organlarını etkilerler.Kabarcık gazı olarak da bilinen gazlar Gözlerde yanma ve gözyaşının akması, ışığa karşı hassaslık, göz kapaklarının şişmesi, solunum organları ve gözün iltihaplanmasına sebep olur.Teması halinde gözler açık olarak bol su ile yıkanmalı.Elbiseler değiştirilmeli ve koruyucu merhem sürülmelidir.Etkisini sinsice, diğer gazlara oranla daha geç gösterir.

H: İperit
L: Levzit
HD: Artırılmış İperit
HL: İperit Levzit Karışımı
CX: Fosgen Oksim
DP: Fenildiklorarsin
ED: Etildiklorarsin
MD: Metildiklorarsin

  • Kusturucu gazlar

Savaşta kullanmak için çok etkili değildir.Daha çok toplumsal olaylarda kargaşa ortamını bastırmak maksadıyla kullanılır.Katı halde bulunan bu maddeler ısıtıldığında buharlaşır.Buharlaşan gaz aerosol olarak birleşir.Yani bugun kullandığımız spreyler gibi yayılırlar.Kapalı ortamlarda kalması etkisini artırır.Maske takmak çözüm olarak görülebilir fakat kusma maskeyi takmaya engel olur.

Difenilklorarasin (Da) : Kokusu ve rengi yoktur.3 dakikaya kadar etkisi hissedilir.Gözün kaşınması ve yanması,şiddetli baş ağrısı, mide bulantısıyla birlikte kusma görülür.30 dakika kadar etkiler devam eder.
Adamzit (Dm): Difenilklaminokloroarsin veya Fenilsazinklorid kimyasal formülüyle ifade edilir.Koku ve renk yoktur.Etkisi 3 saat sürer fakat diğer gazlara oranla etkileme hızı yavaştır.
Difenilsiyanoarsin (DC)

  • Karışıklık bastırıcı gazlar

Ülkemizde sık kullanılan bu gazlar daha çok gözleri ve cildi hedef alır.Gözlerde yanma,akıntı ve ciltte yanma görülür.

Kloroasetofenon CN : Elma kokusuyla hoş kokar.Hızlı ve kısa süreli etkiye sahiptir.
CNC: Kloroasetofenon’un kloroform içindeki çözeltisinden meydana gelir.
CNS: Kloroasetofenon, kloropikrin ve kloroform karışımıdır.Akciğerde uzun süren etkiye sahiptir.
CNB: Kloroasetofenon ve benzin ve Karbontetraklorür’deki çözeltisidir.Etkileri hızlı ve kısadır.İçeriğindeki benzinden dolayı kokusuda benzer.
BBC: Madenlere karşı aşındırıcı etkilidir. Demir ile tepkimesinde patlama yapar.Az tesirlidir.Brombenzil siyanür kimyasal ifadesidir.
CS: Biber Gazı olarak bilinir.o-Klorobenzalmalononitril kimyasal formülüdür.10 dakikaya kadar süren gözlerde yanma,bulanıklık,baş ağrısı hissedilir.

  • Uyuşturucu gazlar

BZ: Kuinuklidinil benzilat:Maruz kalan insanları fizyolojik ve psikolojik olarak tepkisiz bırakır.Felç, kör, sağır olma ihtimali mevcuttur.Geçici akıl hastalıklarına sebep olan çeşitleri de vardır.Duman gibi etrafa yayılır fakat renksiz ve kokusuzdur.Uyuşma, şaşırma, korkma, kalp çarpıntısına sebep olur.

Bu gazların herhangi bir ortamda olup olmadığını anlamak için kimyasal kağıtlar ve ölçüm cihazları kullanılmaktadır.KBRN tedbirleri kapsamında ülkeler çalışmalar yaparak gerekli koruyucu teçhizatı temin etmeye yoğunlaşmaktadır.

 

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar ve Etkileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknoloji ile İngilizce Öğrenme Yöntemleri Divan Edebiyatı En İyi  Wireless Modem Marka ve Modelleri Casual Club, Match And Talk Ve Bambado Üye Ol İlaçlarınızı Taşımak için İlaç Kutusu Facebook’un İnsan Yaşamına Etkisi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır