Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaza eseri bulunan en ilginç icatlar!

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Kaza eseri bulunan en ilginç icatlar!
Kaza eseri bulunan en ilginç icatlar!

İcatlar çoğunlukla bir ihtiyacın söz konusu olmasından sonra keşfedilir. Fakat bu genel kanı her zaman için geçerli olmayabiliyor. Neticede günümüzde halen daha kullandığımız birçok ürün, kaza eseri icat edilmiştir. İşte duyunca şaşıracağınız o icatlar…

Stres halkası

Deniz mühendisi Richard Jones, 1943 yılında savaş gemilerinin gücünü ölçmek için bir alet tasarlamaya çalışıyordu. Gergi yayları üzerine çalışırken bu aletin yere düşünce uzun bir süre yaylandığını fark etti. Daha sonra ortaya 90’lı yılları hatırlayanların aşina olduğu stres halkası çıktı.

Coca-Cola

John Pemberton ismideki bir eczacı, şarap ve koka bitkisinden yaptığı bir şurubu “Pemberton’un Fransız Şarap Kokası” markası altında pazarlamaya çalışıyordu. Bu şurubun baş ağrısına iyi geldiğini öne süren Pemberton, ürünün çok beğenilmesinin ardından lezzetini daha iyi hale getirmek için kolları sıvadı. Farklı bir tat elde etmek adına sodalı suyla yaptığı ürün daha sonra Coca Cola ismiyle tüm dünyaya yayılacaktı.

Patates cipsi

New York’ta yaşayan George Crum isimli mucit, 1853 yılında kaza eseri bugün halen daha afiyetle yediğimiz patates cipslerini keşfetti. Müşterilerine patates kızartması ikram eden Crum, daha ince ve çıtır çıtır patates kızartması talebiyle karşılaşınca yeni bir yöntem denemek istedi. Patatesleri aşırı derecede incelttikten sonra taş kadar sert haline gelinceye kadar kızarttı. Müşteri önüne gelen bu ilginç yemeği beğenince patates cipsinin de temelleri atılmış oldu.

 

Kaza eseri bulunan en ilginç icatlar! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

USB’den Nasıl Windows 10 kurulur? Uçak Simülatörleri Hakkında Küçük Kingston USB Flash bellekler Yeni Nesil Akıllı Cam Dönemi İzinsiz Açılan Reklamlar Nedir? Nasıl Engellenir? Türkiye’de Nüfus Sayımları Tarihi ve Amaçları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır