Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaybolan ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Kaybolan ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?
Kaybolan ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?

Telefon ya da diğer mobil cihazların kaybolması ya da çalınması durumunda sıkıntılı bir süreç başlamaktadır. Kullanıcı açısından maddi bir kayıp oluşurken aynı zamanda özel verilerinde kaybolması, rahatsız edici bir durum oluşturabilir.

kaybolan telefonu bulma

Bu yazımızda kaybolan telefon nasıl bulunur, çalınan telefon nasıl bulunur, kaybolan veya çalınan cihazları bulma gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurulu tarafından kaybolan ya da çalınan telefonlara ilişkin yeni, bazı düzenlemeler yapıldı. Kurumun internet sitesi üzerinden paylaşılan bilgilerde telefonun çalındıktan ya da kaybolduktan sonra hangi işlemlerin uygulanması ve prosedürler hakkında önemli bilgiler veriliyor.

Kaybolan ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?

BTK tarafından çalınan bir telefonla işlem yapılamaması için cihaz haberleşmeye kapatılıyor. Her tür mobil cihaz için geçerli olan bu uygulama ile alınan başvurular sonucunda GSM operatörleri ile iletişime geçiliyor. BTK ile iletişime geçebilmek için 444 9 777 numaralı telefondan kurum yetkililerine ulaşılabilir.

BTK ile iletişime geçtikten sonra kurum ikinci aşamada GSM operatörleri ile iletişime geçerek bilgilerin doğrulanmasını talep ediyor. Bu aşamada bilgiler onaylandıktan sonra cihaz haberleşmeye kapatılırken IMEI sorgulamalarında cihazın IMEI bilgilerinin çalıntı olduğu uyarısı çıkıyor.

BTK cihazın aranması ya da bulunmasına ilişkin bir işlem yapmazken yalnızca haberleşmenin kesilmesine yönelik çalışma yürütüyor. Mevcut durumda cihazın bulunabilmesi için kolluk kuvvetleri ile savcılığa başvurulması ve teknik takip sağlanması gerekmekte.

Kaybolan ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

iPad’de ekran kaydı videosu nasıl alınır? Online Alışverişte Merak Edilen Konular Google Adsense ile Hit Sağlamak Nero Alternartifi Üstelik Ücretsiz 2013 – 2014 Yılının En İlginç Buluşları İlk Helikopterin icadı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır