Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kar Neden Beyaz Renklidir ?

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Kar Neden Beyaz Renklidir ?
Kar Neden Beyaz Renklidir ?

Soğuk bir sabah uyan dığımız zaman pencereden gözüken o bembeyaz renkler, yüzümüzde tatlı bir tebessüm oluşturur. Ağaçlar, arabalar, çatılar her şey bembeyaz renge bürünmüştür. Baktığımız her yerde tertemiz bir örtüyle kaplanır. Şehrin yoğunluğu ve stresi tamamen arınmış, yerine huzur veren büyülü bir kartpostal gelmiştir. Peki, kar neden beyaz renkte görünür?

kar-tanesi
1. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için öncelikli olarak, gördüğümüz ışınların nasıl renkli hale geldiğini incelememiz gerekiyor.
2. Cisimler, yansıtmış oldukları ışığın renginde görünmektedir.Örnek vermek gerekirse mavi bir kitap beyaz ışığın kendi içerisindebarındırmış olduğu mavi rengini gözümüze yansıtmakta ve biz kitabı mavi olarak görebilmekteyiz.
3. Başka bir örnek vermek gerekirse ise siyah kitabı düşünelim. Siyah, hiçbir şekilde ışığı barındırmamakta ve de yansıtmamaktadır. Bu nedenden ötürü biz siyah olarak görürüz. Bir maddenin beyaz renkte olması ise bütün renkte yer alan ışıkların cisim tarafından yansıtılmasından kaynaklanır.
4. Beyaz renk özel bir renktir. Temel ışık renkleri bulundukları ortamda bir araya geldiğinde beyaz rengini oluşturur.Her kar taneleri çok sayıda buz kristalinden oluşmaktadır.
5. Oluşan kristalin de birden çok yüzeyi bulunur. Gelen ışık, devamlı olarak bu yüzeylerden yansıyarak hareket etmektedir.
6. Karın içinde yer alan bu kristaller, tüm dalga boylarındaki ışığı bu şekilde yansıtmakta ve ışığı kesinlikle soğurmamaktadır. Güneşten gelmiş olan beyaz ışık ise kar tanelerinin üstüne geldiği gibi gitmektedir.

Kar Neden Beyaz Renklidir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2020 Yılında Playstation Store’da En Çok Satan Oyunlar Serveti Fünun Şiirinin Özellikleri Internet Explorer Webmaster Toolbar Amatörler için 2 günde nasıl web sitesi yapılır? Bilgisayarda Dosya ve Klasörler Nasıl Şifrelenir PowerPoint Slaytlarını Video Yapma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır