Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kadınlar tarafından bulunan icatlar

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Kadınlar tarafından bulunan icatlar
Kadınlar tarafından bulunan icatlar

Arabanızda kullandığınız klimanın nasıl ve kim tarafından keşfedildiğini biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa bir kadına teşekkür etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Evet, her ne kadar dilimize “bilim adamı” diye bir tabir yerleşmiş olsa da günlük hayatta kullandığımız birçok icadı kadınlara borçluyuz. Bu yazıda kadınların keşfettiği en güzel icatlara ulaşabilirsiniz.

Margaret A. Wilcox ismindeki kadın 1893 yılında dünyanın ilk araç içi ısıtıcısını keşfetti. Havayı çektikten sonra motorun içine veren ve bu şekilde havayı ısıtarak yolcuları ısıtmayı başaran Wilcox, bulaşık ve çamaşır makinelerini birleştirdiği bir icada da imza atmıştı.

Dünyanın en ünlü masa oyunları arasında gösterilen Monopoly, 1904 yılında Elizabeth Magie tarafından geliştirildi. Bugün Monopoly olarak bildiğimiz oyunun orijinal ismi ise The Landlord’s Game, yani “Toprak Sahibi Oyunu” idi.

Günümüzde yeni inşa edilen binalarda zorunlu kılınan yangın çıkışı da kadınlar tarafından icat edilmiştir. 1887’de Anna Connelly’nin bulduğu bu icat, günümüze dek yangınlardaki can kayıplarını en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Fizikçi ve güneş enerjisi uzmanı Dr. Maria Telkes, mimar arkadaşı Eleanor Raymond ile güçlerini birleştirerek 1947 yılında dünyanın tamamen güneş enerjisiyle ısınan ilk evini inşa etmeyi başardı. Güneş enerjisi panelleri sayesinde bugün de birçok evin ısınma giderleri azaltılabiliyor.

1899 yılında Letitia Geer isimli kadın, tıbbi alanda kullanılan ilk şırıngayı keşfetti. Aşı olmak için doktora gittiğinizde iğne olurken artık Geer’i hatırlarsınız.

Kadınlar tarafından bulunan icatlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Foursquare’da Swarm Dönemi Samsung Galaxy S8 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Android En iyi Fotoğraf Düzenleyici Uygulamalar Wi-Fi Hızlandırma Yöntemi – Nasıl Hızlandırılır? Windows 7’den Windows 10’a Nasıl Geçiş Yapılır? Apple Watch Özellikleri – Fiyatı, Çıkış Tarhi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır