Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

John Napier ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » John Napier ve İcadı
John Napier ve İcadı

John Napier

Logaritmanın kurucu olarak bilinir. Çarpma ve bölmeyi basitleştirmek içinde logaritmayı keşfetmiştir. John Napier 1550 yılında İngiltere’de doğmuştur. İskoç soylusu olan Napier trigonometri ve hesaplama tekniklerine ilgi duydu. Sayısal hesaplamaları kolaylaştıracak bir yol ararken önce Napier’in Kemikleri diye bilinen üzerinde rakamlar yazılmış küçük değneklerle yapılan bir çarpma veya bölme yöntemini buldu.
Çarpma ve bölmeyi de basitleştirmek için logaritmayı keşfetti ve 1614’te ilk logaritma tablosunu içeren hayret verici logaritma kurallarının tanımı adlı kitabı yayımladı. 1618-1624 yılları arasında kusursuz iki logaritma cetveli yayınladı. Bu eser onun tam 20 yıllık bir çalışmasının ürünüdür. Bu konuda birçok eseri vardır. Ondalık sayılarda kullanılan virgül Avrupa’da onun sayesinde yaygınlaştırılmıştır.
Bazı hesap makinelerinin temelini veren iki kitabı 1617 yılında yayınlandı. Ayrıca John Napier tarımsal araştırmalar askeri silah din ve siyaset konularıyla da ilgilenmiştir. Çarpma ve bölme mantığı sayesinde onların çalışma mantığı günümüz bilgisayarların oluşmasında bilgisayar mucitlerine ilham olmuştur. İlk ilkel bilgisayar abaküs sisteminin gelişmiş modelidir.

John Napier ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Klasisizm Akımı Özellikleri , Temsilcileri ve Türk edebiyatındaki Yeri 11.sınıf TeknoAlem.Org Pokemon Go’da Yenilikler ReadyBoost Küçük Ama Önemli İcatlar ve Mucitleri Missing link found Google Logosu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır