Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Johannes Kepler ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Johannes Kepler ve İcadı
Johannes Kepler ve İcadı

Johannes Kepler (27 Aralık 1571 – 15 kasım 1630) Alman Matematikçi Fizikçi ve Gök Bilimcidir. Kepler modern astronominin babası olarak nitelendirilmektedir. Tubinden Üniversitesinde eğitim gördü ve Graz Üniversitesinde profesör ünvanı ile derler verdi. Aynı dönemde yazdığı Mysterium Cosmographicum (Evrenin Gizleri 1596) kitabıyla gezegen sistemleri hakkında bilgiler verdi ve ünlü astronomlar arasına girdi.

johannes-kepler-resim

1598 yılında Protestanlar ve Katolikler arasında çıkan kargaşalardan dolayı Graz kentinden ayrılmak zorunda kaldı ve ünlü Danimarkalı astronom Brahe’ nin çağrısı ile Prag kentine yerleşti. Brahe’ nin ölümünün ardından dönemin imparatoru tarafından Brahe’ nin makamına atandı. Brahe’nin astronomi notlarından yararlanarak gezegenlerin hareketleriyle ilgili çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar sonucunda kendi adıyla anılan 3 kanun buldu.
Keplerin 1. Kanununa göre; gezegenler dairesel değil elips şeklinde bir yörünge izlerler. Bu yörüngelerde 2 odak noktası bulunur ve bu odak noktalarından biri Güneş’tir. 2. Kanuna göre; gezegenler eliptik yörüngelerinde güneşe yaklaştıkça daha hızlı hareket etmektedirler. 3. Kanuna göre ise gezegenin yörüngesindeki dolanım süresinin karesi güneşe uzaklığının küpüyle orantılıdır ve bu oran tüm gezegenler için aynıdır.

Johannes Kepler ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hayri27 Aralık 2017

Neyi icat etmiş işte

Göko TV13 Ocak 2018

ben johannes in ne yaptığını hiç anlamadım!!!

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

4K Televizyon Önerileri – En iyi 4K Televizyon Modelleri PC Kullanıcılarına Özel En Yararlı 10 Program İlkOkul 3.Sınıflara sorulan Bir Soru iPad’de ekran kaydı videosu nasıl alınır? Bir Web Sitesinin Gelir Kaynakları Guglielmo Marconi ve İcadı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır