Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Johannes Kepler (1571-1630)

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Johannes Kepler (1571-1630)
Johannes Kepler (1571-1630)
Johannes Kepler

Johannes Kepler

Çağdaş astronominin  en büyük kurucuları arasında yer alan Kepler, günümüzde Almanya sınırları içerisinde kalan Weil’de doğdu.Üç yaşındayken geçirmiş olduğu çiçek hastalığı, kötü olan sağlığını daha da bozmuştur.Hastalık, Kepler’in ellerinde ve gözlerinde kalıcı hasarlara neden olmuştur.Bu sağlık engeline rağmen Tübingen Üniversitesine giren Kepler, kendisini çok iyi bir bilgin olarak gösterdi.

Kepler, 1594’te Graz Üniversitesinde matematik  profesörü oldu.Çalışmalarının çoğu astronomi olması nedeniyle Danimarkalı Thycho Brahe’yle tanışmasını sağladı.Graz’da ancak 4 yıl kaldı; sonra Tycho’nun çalışma grubunda olması için çağırıldı.O sırada imparator II.Rudolf’un saray matematikçisi olan Tycho, Prag yakınlarındaki bir rasathaneyi yönetiyordu.Tycho’nun 1601’de ölmesi sebebiyle yeni saray matematikçisi Kepler oldu.

Kepler, Tycho’nun yapmış olduğu olağanüstü doğru gözlemleri, imparator Rudolf’un onuruna Tabulae Rudolphinae (Rudolf Cetvelleri) adıyla 1627 de yayımlanan astronomi cetvellerini ve 1628 de yayımlanan bir yıldız kataloğunu hazırlamakta kullandı.Ayrıca, optik alanında da araştırma yapan Kepler,  bir mercekli teleskop tasarımı yaptı.Silezya’ya gidip kısa bir süre orada çalıştı; bir yıl sonra şu an Almanya sınıraları içerisinde bulunan Regensburg kentinde öldü.

Johannes Kepler (1571-1630) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Joomla Tema Yükleme ( Resimli ) ve Sorunların Çözümleri Futbol Severlere Frikik Oyunu Patent ve Buluş Nedir ? Veritabanı Normalizasyonu Açıklamalı Örnekler Google’ın Telefonu g1phone-androit Eski Internet Explorer Sürümlerine Veda Zamanı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır