Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İstanbul Boğazı’ndan Elektrik Üretimi

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » İstanbul Boğazı’ndan Elektrik Üretimi
İstanbul Boğazı’ndan Elektrik Üretimi

İzmir’de yaşayan Mehmet Yazgan, İstanbul Boğazı’ndan elektrik üretecek bir proje geliştirdi.

Patentini de aldığı buluşuyla akan sudan baraj kurmadan elektrik üretilebileceğini söyleyen Yazgan, çevresinde ‘mucit’ olarak biliniyor.

Sistemini, 20 santimetrelik bir boru içinden geçen helezonlardan oluştuğunu anlatan Yazgan, buradan geçen suyun döndürmesiyle elektrik üretmek için gerekli hareketin elde edildiğini belirtti.

Buluşunu Ayrancılar’da bulunan piknik alanında denediğini söyleyen Yazgan, makinenin her akan suda kolaylıkla çalıştığını belirtti. Bir ev için klimalar dahil gerekli 5 KW’lık bir enerjinin 7-10 bin YTL’lik yatırımla elde edilebileceğini savunan Yazgan, “İmkan verilsin İstanbul Boğazı’nındaki akıntıdan elde edeceğim elektrikle Türkiye’nin ihtiyacın karşılarım. Bu buluşumda baraja veya setlere gerek yok. Suyun hızlı aktığı, rafting yapılan yerlerde dahi elektrik elde edilebilir” dedi.

Mucit Yazgan, en büyük isteğinin ödül almak olduğunu vurguladı. Yazgan, 30 yıl önce keşfettiği altını ıslatan çocuğu haber veren zil sisteminin bugün daha geliştirildiğini söyledi.

Yazgan, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinden 1958’de İzmir’e geldi. Babası memleketinde gramafon, radyo tamiriyle uğraşıyordu. Mehmet Yazgan, baba mesleğini İzmir’de devam ettirdi. Eşi evhanımı olan Yazgan’ın üç çocuğundan Timuçin ve Gülçin diş doktoru, Yalçın ise iktisat mezunu.

İstanbul Boğazı’ndan Elektrik Üretimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Beyine Zarar veren Yiyecekler VBulletin Tema Kurulumu Videolu Bond, Sony ile İstihbarat Topluyor! Ani Zayıflama Diyeti UnoTelly ile Sınırları Zorlayın ! Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır