Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İşlemci Soğutma ve Sıcaklığı Kontrol Etme

Ana Sayfa » Bilgisayar » İşlemci Soğutma ve Sıcaklığı Kontrol Etme
İşlemci Soğutma ve Sıcaklığı Kontrol Etme

İşlemci soğutma yaz aylarını kaçınılmaz eylemlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda işlemci sıcaklığı nasıl kontrol edilir sorusu bu yazın en çok sorularından biridir. Çünkü yaz aylarında bildiğiniz üzere ortam sıcaklaştığı için bu bilgisayara da etki eder. Yüksek sıcaklıktaki işlemciler bilgisayarımızın parçalarını yakabilmekte, işlemcinin kendisi de bozulabilmektedir. Bu durumları önlemek için yapmanız gereken birkaç şey bulunmaktadır. Uyguladığınız işlemler sonucunda işlemci sıcaklığını nereden kontrol edeceğinizi sizlere söyleyeceğiz.

İşlemci Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci sıcaklığı yani CPU sıcaklığı kontrolünü harici programlar yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Yeni nesil bilgisayarların içerisinde gelen yazılımlar sayesinde CPU sıcaklığını gösteren programlar olsa da bunlar yaygın değildir. HWMonitor ve Speccy adındaki iki uygulamadan birini bilgisayarınıza indirdikten sonra CPU sıcaklığını görebilirsiniz. CPU sıcaklığının ideal derecesi 40 ile 55 arası olmalıdır. 65 derece ve üst işlemciler için ise soğutma işlemleri düşünülmesi gerekmektedir.

İşlemci Soğutma ve Sıcaklığı Kontrol Etme

Soğutucu Kontrollerini Sağlayın

Soğutucular üzerinde biriken toz parçaları bilgisayarınızın işlemcisinin soğuk tutulmasına engel olmaktadır. O yüzden notebook kullananlar işlemciye kadar inip tozları temizlemeliler. Aynı işlemi masaüstü bilgisayar kullanıcılarının da yapması gerekmektedir.

Ayarları Performansa Ayarlayın

Grafiklerden fedakarlık ederek Windows ve program ayarlarını düşük güçte çalışmaya ayarlayın. Böylece CPU üzerindeki iş yükünü biraz daha düşürmüş olursunuz.

Ortamı Soğuk Tutmaya Çalışın

Bilgisayar fanının olduğu alanı çok kapatmamaya çalışın. Ortamı da soğuk tutarsanız bir nebze olsun işlemcinin aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz.

Ekleyen :Batuhan AkdenizTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İşlemci Soğutma ve Sıcaklığı Kontrol Etme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır Araba Sileceği Nasıl İcat Edildi ? PlayStation 4’ün Çıkış Tarihi Açıklandı Özel İstanbul Arçelik Servis Telefonu – 444 5 545 Laptop Şarj Süresini Artırmak Türk Yapımı ilk insansı Robot Akıncı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır