Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Isaac Newton ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Isaac Newton ve İcadı
Isaac Newton ve İcadı

Isaac Newton İngiliz matematikçi fizikçi astronom ve filozoftur. 1687 yılında yayınlanmış olan bir kitabıyla kütle çekimini ve hareket kanunlarını açıklamış olup bilim dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. Peki kütle çekim kanunu nasıl bulundu?

Newton_icadı

Isaac Newton okulunda başarılı bir öğrenciydi ve başarısıyla herkesten takdir görüyordu fakat yaşadığı dönemde ortaya çıkan talihsizlikler nedeniyle eğitimine kısa bir süre ara vermek zorunda kaldı. Dönemin en çaresiz hastalığı olan veba hızla yayılmaktaydı ve bu nedenle okullar ve benzer diğer kurumlar kapatılmak zorunda kaldı. Okulu kapatılan Isaac Newton tabiatın ortasında bulunan evine dönmek zorunda kaldı ve burada bilimsel çalışmalarıyla ilgilenmeye devam etti.
Yer çekimi kanunu Newton’un başından geçen ilginç bir olay sayesinde bulunmuştur. Evinin bahçesinde bulunan elma ağacının altında otururken ağaçta bulunan elmalardan birinin başına düşmesiyle düşünmeye başlayan Newton rüzgâr veya herhangi bir dış kuvvetin etkisiyle dalından kopan elmanın boşta kalmayıp yere düşmesini yerçekimine bağlamıştır. Günlük yaşamı başka bir gözle ele alan Newton bu büyük buluşuyla tarihe adını yazdırmış ve yüzyıllarca kendinden bahsettirmiştir.

Isaac Newton ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknoloji ile İngilizce Öğrenme Yöntemleri SSD Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları – Yararları Nelerdir? Klasisizm Akımı Özellikleri , Temsilcileri ve Türk edebiyatındaki Yeri 11.sınıf Online Ayrıntılı Site Sayaçları Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Temizleme Burç Yorumları ve Özellikleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır