Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternette Gizlilik Hakkında Bilinen Yanlışlar – Öneri

Ana Sayfa » İnternet » İnternette Gizlilik Hakkında Bilinen Yanlışlar – Öneri
İnternette Gizlilik Hakkında Bilinen Yanlışlar – Öneri

Erişime açık bir dünya olan internet üzerinde %100 gizliliğin sağlanması mümkün değildir. Pek çok yazımızda güvenlik, gizlilik ve koruma adına bilgi vermiş olsak da bunlar yalnızca kısmi düzeyde güvenliği sağlamaktadır.

internette güvenli mod

Bu yazımızda internette güvenli olma yolları, internette gizlilik kuralları, bilgisayarda gizliliğin sağlanması hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu denli büyük ve sınırlama olmayan bir ortam da gizliliği %100 oranında sağlamanız mümkün değildir. Fakat alınacak bazı önlemler ve uygulamalar ile gizliliğiniz önemli sayılabilecek düzeyde artırabilirsiniz.

Browser’lar ve Gizli Mod

Bugün birçok tarayıcı güvenli mod, gizli mod gibi isimler ise size herhangi bir çerez ve kayıt oluşturmadan gezinti imkanı tanımaktadır. Bu gezinti sırasında yaptığınız işlemler kayıt altında olmasa da ziyaret ettiğiniz siteler tarafından hem IP adresiniz hem ISS kayıtlarınız görünecektir. %100 gizlilik sağlamayan bu yollar yalnızca ziyaretlerinizin kaydını tutmayacaktır.

İkinci adımda ise kullandığınız tarayıcıya göre iki kat güvenlik sunan eklentilerdir. MaskMe ve Ghostery isimli eklentiler, bilgilerinizin gizliliğine önem vererek size yardımcı oluyor. Örneğin ziyaret ettiğiniz bir site de e-posta adresinizi yazmak istemiyorsanız MaskMe ile geçici bir e-posta hesabı yaratabilirsiniz.

Son önerimiz ise ISS ve İP güvenliği üzerine. Her iki protokolde de güvenliği sağlamak ve izlenmemek için VPN kullanabilirsiniz. Fakat VPN yanında bağlantınız da gizliliği sağlayan Tor Browser’ı kullanmanız yararlı olacaktır.

İnternette Gizlilik Hakkında Bilinen Yanlışlar – Öneri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

El çantası mı? Bilgisayar mı ? F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama ASUS ZenWatch 3 İncelemesi – Yorumlar USB’nin Rakibi Çok Yakında Geliyor! Yorumlara Güvenlik Kodu Koymak Matriphe ! KeyCode kurulumu Feza Gürsey Hakkında Eserleri ve Ödülleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır