Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternette Çevrimiçi Hareketleri Gizleme Önerileri

Ana Sayfa » Makalelerimiz » İnternette Çevrimiçi Hareketleri Gizleme Önerileri
İnternette Çevrimiçi Hareketleri Gizleme Önerileri

Günümüzde hemen, hemen herkes teknolojiyi etkin bir şekilde kullanıyor. Her geçen gün artan internet kullanıcısı ile çevrimiçi hareketler daha da önem kazanıyor. Bugün çevrimiçi yapılan tüm eylemler, mutlaka biri tarafından izlenmekte ve takip edilmektedir.

Bu yazımız da internette çevrimiçi hareketleri gizleme önerileri, internette gizlilik, çevrimiçi gizlilik gibi konuları bulabilirsiniz.

çevrimiçi bilgileri koruma

İnternet üzerinde her an herkes tarafından izleniyor olabilirsiniz. Bu izleme yalnızca ziyaret ettiğiniz site sahipleri tarafından değil aynı zamanda servis sağlayıcılar, sosyal medya hesapları, güvenlik firmaları ya da reklam servisleri tarafından da yapılabilir. Gizlilik konusunda neler yapılabilir?

Çevrimiçi hareketlerinizde paylaştığınız verilerin boyutunu ve gizliliği ölçmek için Firefox üzerinde kullanabileceğiniz bir eklenti mevcut. Lightbeam ismi ile tanınan eklenti, birkaç dakika içerisinde ne kadar bilgi paylaşımında bulunduğunuzu size sunuyor. Eklenti ile pek çok veri bankası taranarak veriler önünüze getiriliyor.

Fakat size sunulan verilerin tamamının kötü niyetli olduğu sonucunu çıkarmakta yanlış olacaktır. Genellikle ziyaret ettiğiniz internet sitelerinde reklam veren firmalar aracılığıyla kullanım alışkanlıklarınız takip ediliyor. Daha açık bir ifadeyle nereden geldiğiniz, hangi kelimeleri aradığınız ve nereye gittiğiniz izleniyor.

Neler Yapılabilir?

Mevcut teknolojiye rağmen ne yazık ki tarayıcılar ile bilgileri gizlemek ya da izlenmeyi önlemek pek mümkün değil. Yapılabilecek ilk şey sunulan verilerde dışarıya açık olmasını istemediğiniz bilgileri temizlemek ya da gizlemek olacaktır. Ayrıca yine tarayıcı tabanlı çalışan Ghostery gibi eklentiler, casus siteleri tespit ederek engelleme konusunda size yardımcı olabiliyor. Yalnızca Google’ın sunmuş olduğu reklam servisi ile telefon numaranızdan pek çok bilgiye kadar verileriniz toplanabilmekte.

Bir diğer koruma yöntemi ise son dönemde çıkan yasaklardan sonra daha popüler olan VPN servisleridir. Ücretli ve Ücretsiz seçenekleri ile sunulan bu servisler, bulunduğunuz konum dışında farklı bir veri üzerinden ilerlemenizi sağlıyor.

Yukarıda sayılan öneriler dışında ayrıca akıllı teknoloji ürünü olan aletleri daha az kullanmak ya da daha akılsız akıllı ürünlere yönelmek yararlı olacaktır.

 

İnternette Çevrimiçi Hareketleri Gizleme Önerileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

.Net Framework Nedir? .Net Framework Nasıl Kullanılır? Teknolojik Gelişim Hızı Bu Oyun Sistemimde Çalışır mı? PDF Hızlı ve Ücretsiz Olarak Word’e Nasıl Dönüştürülür? Sigara dumanında bulunan gazlar ve İnsan sağlığına etkileri Performans ve Dönem Ödevleriniz için Kapaklar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır