Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler
İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler

kimya1

İnsan vucudunda bulunan Tampon çözeltileri araştıran arkadaşlar için Vucut Sıvılarında Asit baz dengesini anlatan bir metin yayımlıyoruz.

Tampon Çözeltiler ile ilgili Metinlerin Devamını indirmek için Tıklayınız.

Vucüt Sıvılarında asit baz Dengesi

Tampon çözeltiler

Az miktarda kuvvetli asit veya kuvvetli baz ilave edildiğinde pH değerleri fazla oynama göstermeyen çözeltilere tampon çözeltiler denir. Örneğin deniz suyu iyi bir tampon çözeltidir. Çeşitli vücut sıvıları bu özelliği taşımaktadır.

pH’ı 7’den küçük olan (asidik) tampon çözeltiler hazırlamak için zayıf bir asit ile bu asidin bir tuzu, pH’ı 7’den büyük olan (bazik) tampon çözeltiler hazırlamak için ise zayıf bir baz ile bu bazın bir tuzu kullanılır.

Örnek: Asetik asit (HC2H3O2) ile sodyum asetat (NaC2H3O2)

Tamponlama gücü

Tampon sisteminin pH’ı sabit tutmadaki etkinliğidir. İki faktöre bağlıdır:

1-    Tampon sisteminin pH’ı tamponu oluşturan asidin pH’ına eşit veya yakın ise tamponlama gücü yüksektir. Yani [A-] / [HA]  oranı 1’e ne kadar yakınsa, tampon sisteminin tamponlama gücü o kadar yüksektir.

2-    Tampon öğelerinin mutlak konsantrasyonlarının bölümü olan [A-] / [HA] oranı 1’e çok yakın olmak koşuluyla bu öğelerin konsantrasyonları ne kadar yüksekse tampon sisteminin tamponlama gücü o kadar fazladır. Yani çözeltiye daha fazla kuvvetli asit veya daha fazla kuvvetli baz ilave edilse bile pH değeri pek fazla değişmez.

Vücut sıvılarının pH değerleri

Arteriyel kan: 7.40

Venöz kan: 7.35

Hücre dışı sıvı: 7.35

Hücre içi sıvı: 7.00

Arteriyel kan pH değeri azalırsa (<7.36) ASİDOZ, artarsa (>7.44) ALKALOZ oluşur.

pH > 7.7 ve pH < 7.0 durumunda da hızla ölüm meydana gelir.

Metabolik asidoz nedenleri: a) Plazmadan HCO3- kaybı. b) Plazmada H+ artışı.

Metabolik alkaloz nedenleri: a) Plazmadan H+ kaybı. b) Plazmada OH- artışı.

Respiratuvar asidoz nedeni: Alveolar ventilasyonun azalması (yavaş solunum).

Respiratuvar alkaloz nedeni: Alveolar ventilasyonun artması (hızlı solunum).

Vücut sıvılarında pH’ı sabit tutan mekanizmalar

1-    Tampon sistemleri: Saniyeler içerisinde etkisini gösterir.

2-    Solunum sistemi: Dakikalar içerisinde etkisini gösterir.

3-    Üriner sistem: Saatler, günler içerisinde etkisini gösterir.

Tampon sistemleri

Bikarbonat tamponu: Öğeleri karbonik asit ve bikarbonattır. Tamponlama gücü düşük gibi görünse de, hem karbonik asit, hem de bikarbonat konsantrasyonları vücuttaki fizyolojik mekanizmalar tarafından ayrı ayrı düzenlendiğinden, gerçekte tamponlama gücü çok yüksektir.

Fosfat tamponu: Tamponlama gücü yüksektir ama öğelerinin mutlak konsantrasyonları düşük olduğundan, fosfat tamponu güçlü bir tampon olarak kabul edilemez. Fosfat tamponu iki yerde çok önemlidir: Böbrek tübülüslerinde ve intraselüler sıvılarda (Her ikisinde de fosfat konsantrasyonu yüksek olduğu için).

Protein tamponu: Proteinlerdeki amino asitlerin bazen asidik, bazen bazik özellik göstermesi sonucu çalışan bir tampon sistemidir. Kan plazmasında ve intraselüler sıvıda iş görmesine rağmen, interselüler sıvıya da etki eder. Ayrıca, hemoglobin de kanın önemli bir tampon sistemidir.

Solunum sistemi

Dolaylı olarak, yani bikarbonat tamponu üzerine etki yaparak tamponlama özelliği vardır. Beyin sapındaki solunum merkezinin kontrolünde, kan pH’ı yükselirse solunum yavaşlatılır (CO2 tutmak için); kan pH’ı düşerse solunum hızlandırılır (CO2 atmak için).

Üriner sistem

Böbrekler gerekirse geri emmek ve gerekirse salgılamak yoluyla H+ ve HCO3- iyonlarının kandaki konsantrasyonlarını düzenleme yeteneğine sahiptir.

Özetleyecek olursak vücut pH’ından iki madde sorumludur: HCO3- ve CO2 Birincisinden böbrekler, ikincisinden akciğerler sorumludur.

İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Esra13 Nisan 2012

Ödevim var ama siteden ödevi alamıyorum lütfen yardım edin sizden başkası bu kadar güzel yazmamış yaptıysa da bulamıyorum lütfen…

Tekno Alem13 Nisan 2012

https://www.teknoalem.org/resimler/tampon.rar adresinden sorunsuz bir şekilde indirebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Xiaomi Mi10 Ne Zaman Çıkacak? Özellikleri Belli Oldu Mu? Performans ve Dönem Ödevleriniz için Kapaklar Termal Macun Nasıl Sürülür? Burçin Mutlu-Pakdil uzayda galaksi keşfetti Kar Neden Beyaz Renklidir ? Soğan neden ağlatır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır