Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsan Vücudu Elektrik Akımını Neden İletir ?

Ana Sayfa » Makalelerimiz » İnsan Vücudu Elektrik Akımını Neden İletir ?
İnsan Vücudu Elektrik Akımını Neden İletir ?

Vücudumuzda gerçekleşen işlemlerin neredeyse tamamı elektrikseldir.Elektrik, elektronların hareketinden ortaya çıkan bir enerji biçimidir.Vücudumuzda da elektronlara sahip bir çok madde bulunmaktadır.NAD H Mg gibi vücudumuzda bulunan yüzlerce madde elektron sahibidir.Kalp atışınız, akciğerlerinize oksijen iletimi ve yüzlerce hücresel faaliyet elektriksel olaylara örnektir.
İnsan vücudunda elektrik kullanımı kesintisizdir. Uyku durumunda dahi vücudumuzda elektriksel sinyallerin iletimi devam eder. Bu küçük elektriksel sinyaller saniyenin binde biri kadar sürelerle aralıksız üretilir.
Kısacası insan vücudunun elektrik akımını iletmesindeki temel neden vücudumuzda bulunan elektron yüklü bileşenlerdir.Zaten vücudumuzun yaklaşık %70’i saf olmayan yani elektriği iletebilecek nitelikteki sudan meydana gelmektedir.

elektrik-vücut

İnsan Vücudu İletken midir ?

Biyolojik dokularda kaslar ve sinirler iyi iletken özelliktedir.
Deri ve yağ dokusu iyi yalıtkan özelliktedir.Canlı bir dokunun içerdiği sıvı ve elektrolit oranı ne kadar yüksek ise elektriği o ölçüde daha iyi iletir.

Vücudumuzdaki Elektriksel Düzen

Bütün Vücudunuz her gün düzenli bakım yapmanız gereken, elektrikle çalışan teknoloji ürünü bir makine gibidir. Her yaptığınız hareket, kasınızı harekete geçirir ve elektriksel yük boşalmaları meydana gelir.Vücudumuzun bazı doku ve hücrelerinde Elektron taşıma sistemi veya diğer adıyla elektron taşıma zinciri görülmektedir.Bu sistem , NADH ve FADH2 gibi elektron taşıyıcılarının verdikleri elektronları ETS elemanlarında redoks tepkimelerine sokarak ATP üretimini sağlayan bir sistemdir. Elektronlar, son elektron alıcısı oksijene varana kadar ETS elemanları boyunca taşınırlar ve enerji kaybederler.

Beynininizin komutlarını ileten sinyaller elektrik ile gerçekleşir.Beyinden vücuda dağılan tüm duyu sinyalleri elektrikseldir. Hücre bölünmesi, kalp atışı elektriksel olayların başlıca örnekleridir. Aslında tüm kimyasal değişiklikler elektriksel temele dayanmaktadır; çünkü moleküler seviyede elektronlar transfer edilir, paylaşılır ya da değişikliğe uğrar. İnsan vücudunda elektriksel olmayan bir durum, neredeyse yok gibidir. Enerji üretimiyle ilgili zor görevler iradeniz dışında meydana gelmeye devam eder.
Kısacası insan vücudu hayatta kalmak için elektrokimyasal bir enerji sistemi kullanır. Vücudumuzun elektrikle işleyen kısmını sinir sistemi oluşturur. Bir kaza veya sakatlık durumu olmadığı sürece vücudumuz hem elektrik üretimini gerçekleştirir, hem de ürettiği elektrik enerjisiyle gece gündüz faaliyetlerini sürdürür. Canlılardaki elektriksel sistem, metallerdeki elektrik sistemlerinden çok daha fazla avantaja sahiptir. Bu avantajların başında biyolojik sistemlerin kendi kendini tamir edebilmesi gelir. Örneğin parmağınızda bir kesik oluştuğunda kısa zamanda bu yara iyileşir. Bunu sağlayan sistemlerin ardında yine elektriksel bir düzen vardır. Bu hiçbir insan yapımı makinede mevcut olmayan taklit edilemez bir özelliktir.

Vücudunuzdaki elektriksel sistemin bir başka avantajı ise çok yönlü kullanımıdır. Vücudun içindeki tüm faaliyetler dolaşım, savunma, hareket, haberleşme, sindirim, boşaltım vs.- bu sistem sayesinde gerçekleşir. İnsan yapımı elektriksel aletler ise genellikle tek bir fonksiyon ya da benzer birkaç fonksiyonla sınırlıdır: Soğutma, ısıtma, kurutma, çırpma, süpürme gibi… Buna rağmen çok yüksek miktarlarda enerji harcanır. Vücudun kullandığı elektrik enerjisi -benzersiz sistemleri işletmek için kullanılmasına rağmen- son derece az miktardadır.

İnsan Vücudu Elektrik Akımını Neden İletir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hamza04 Nisan 2015

peki yağ dokusu ve deri yalıtkan neden elektrik carpar ?

hakan09 Nisan 2015

çünkü vücudumuzun heryerinde deri aynı kalınlıkta değil ve derinin altındaki bazı dokularda iletken küçücük bir yara bile olsa elektrik ordan tüm vücuda yayılabilir

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dokunamtik Lokanta : – D En çok Satan Taşınabilir Şarj Cihazları Power Bank Nakliyat Firması Arayışlarım Sabunlar Baz Olduğu Halde Neden PH 5.5 VBulletin Tema Kurulumu Videolu Kendi İhtiyaçlarını  ( Enerjisini ) Kendi Karşılayan Ev

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır