Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnsan Gözünün En fazla Görebileceği Mesafe

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » İnsan Gözünün En fazla Görebileceği Mesafe
İnsan Gözünün En fazla Görebileceği Mesafe

göz resmi

Gözün görebileceği mesafenin sınırı yoktur.Görülen nesnenin büyüklüğüne , görüş şartlarına bağlı olarak mesafe değişkenlik gösterir.Peki sahilden denize baktığımızda deniz aşırı yerleri görebiliyor muyuz ? Hayır bunun nedeni ise ufuk çizgisidir.İnsan gözünün görebileceği mesafe de ufuk çizgisinin uzaklığı kadar diyebiliriz.

Ufuk çizgisi , herhangi bir noktadan görülebilen bütün yeryüzü parçalarını, Dünya’nın şekline bağlı olarak dairesel olarak sınırlayan çizgi olarak tarif edilir.

Ufuk çizgisinin mesafesi baktığınız yerin deniz seviyesinden yüksekliğine bağlıdır. Bunu formuluze ettiğimizde :
[karekök içinde ][ Yükseklik (cm) / 6,75] = [ufuk uzaklığı (km)]

Formulde yerine koyduğumuzda , normal bir insan deniz seviyesinde 5 kilometre, 10 katlı bir binanın tepesinde 19 kilometre, 10 bin metre yükseklikte uçan bir uçağın penceresinden 385 kilometre yarı çapında bir çevreyi görebilir.

Burada önemli olan nokta ufuk çizgisidir.Ufuk çizgisinin altında kalan herhangi bir dağın zirvesini veya uzayda bulunan cisimleri büyüklüğe bağlı olarak kilometrelerce görebilirsiniz.

Göz Kaç Megapikseldir ?

Gözün gördüğü görüntüyü megapiksel olarak ifade edebilmek için gözdeki reseptörleri pixel olarak düşünüp görüntüyü derecelendirmek gerekir.Ama teorik olarak düşünüldüğünde gözün bazı değişkenlere bağlı olarak  576 MP görüntüye sahip olduğu ortaya çıkabilir.

Bu yazımızla gözün ne kadar muhteşem bir yapı olduğunu birkez daha anlamış olduk.Göz önemsenmeyecek kadar basit değildir.

İnsan Gözünün En fazla Görebileceği Mesafe - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hasan11 Şubat 2013

Ben kareköklü işlemleri çözemiyorum.Sizden isteğim moskovalenin meydanını Kocaeli’nden görebilmem için kaçmetrelik bir kulenin tepesine çıkmalıyım. Teşekkürler

MEHMET USLU13 Kasım 2016

Arkadaşım bu formül yanlış. ufuk çizgisi deniz seviyesinde 5 kilometre demişsiniz.Antalya Kemerden bakınca Antalyada ki falezler ve binalar görünüyor. tahmini 32 km…5 km nedirki..

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Güç Kaynağı ( Power Supply ) Seçimi ve Kriterler Satürn’ün Uydusunda Dev Okyanus İzleri Türkiyede Üretilen Otomobiller ve Üretildikleri Fabrikalar Yakıt Tasarrufu için Nelere Dikkat Etmeli ? İnternetten Haber Kaldırmak Google Haritalar Üzerinde Ay ve Marsı Gezmek İster Misiniz?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır