Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İlk yerli Türk Uçağı “Hürkuş” ve Özellikleri

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » İlk yerli Türk Uçağı “Hürkuş” ve Özellikleri
İlk yerli Türk Uçağı “Hürkuş” ve Özellikleri

Türkiye’nin gündeminde uzun bir süre yer tutmuş olan Türkiye’nin ilk yerli uçağı Hürkuş…

Hürkuş projesinin ilk adımları, 15 Mart 2006 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TAI arasında imzalanan sözleşme ile atıldı.
Sözleşmeden sonra sıra uçağa verilecek olan isime geldi. Proje çalışanları arasında yapılan anket sonucunda proje ismini Türk havacılık tarihinde akla gelen ilk isimlerden olan Sn. Vecihi Hürkuş’tan aldı.
Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp, geliştirilen HÜRKUŞ’un Türkiye’nin ilk özgün tasarıma sahip eğitim uçağı olması hedeflenmektedir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen pilotlarla gerçekleştirilen çalıştayların sonuçları ve sistem gereksinimleri değerlendirilerek kokpit tasarımına son hali verilmiştir. Uçağın yapımında, 140 mühendis ve 70 teknisyen görev almıştır.

Hürkuş Teknik Özellikleri

9.96 m kanat açıklığına sahip Hürkuş’un uzunluğu 11.17 m olup yerden yüksekliği 3.70 m dir. Uçağın kalkış mesafesi 1605 ft. (489 m) , iniş mesafesi 1945 ft ( 593 m) maksimum tırmanma hızı 4370 ft/dak (22 m/s) , maksimum hızı ise 574 km/sa dir.Maksimum havada kalma süresi yapılan testler sonucu 4 sa 15 dk dır. Uçağın bakım ve idamesini kolaylaştırmak amacıyla uçak üzerinde 104 erişim kapağı bulunmaktadır. Kokpitte pilotu kurtarma kabiliyetine sahip fırlatma koltukları yer almaktadır. Acil durumlar için uçakta 2 adet batarya bulunmaktadır. Hürkuş’un iniş takımları askeri eğitim uçaklarına özgü yüksek şoka dayanıklı 13 ft/s çökme hızıyla iniş yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Hürkuş 27 Haziran 2012 tarihinde hangardan çıkarak Türk havacılık ve uzay sanayisini bir basamak daha yükseltti.

İlk yerli Türk Uçağı “Hürkuş” ve Özellikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Isaac Newton Kimdir, İcat ve Buluşları Nelerdir? Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji Geleceğe Yön Verecek Beş Büyük Ürün – İnceleme Missing link found Google Logosu Facebook Profilinin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ? 2019 En İyi WordPress Eklentileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır