Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı?

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı?
İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı?
Çift Kanatlı Bir Uçak Örneği

Çift Kanatlı Bir Uçak Örneği

İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı?

İşte sorumuz bu.Bugün ilk uçakların kanatlarının neden çift katlı yapıldığını birazcık da olsa öğrenmeye çalışacağız.

Kanatları çift katlı olan uçaklar yavaş uçmalarına rağmen çok kullanışlı bir araçtır.Her sene dünyanın belli bölgelerinde yapılan akrobasi uçuşlarında en çok ilgiyi bu uçaklar çeker.Türkiye’den örnek ver! derseniz; Redbull Air Race’i izleyin bi derim=)

1930-35 e doğru bir çok motorlu uçağın kanadı çift katlıydı.Kanatlar iki tane üst üste yapılmış kanatların arasına tahta ve tellerin gerilmesinden yapılıyorlardı.

Eski kanatların avantajı çok hafif malzemelerden yapılıyor olması ve aerodinamik yapılarının çok iyi olmasıydı.Dezavantajı ise kullanılan tahtaların ve kanatlar arasına gerilen tellerin rüzgara karşı koymasıydı.Bu tek kanatlı uçaklara göre daha fazla hava direnciyle karşılaşılması demek oluyordu.

Bunların yanında çift kanatların yapılması daha zor ve korunması daha meşakkatlidir.Fakat kanatların yayılımı tek kanatlılardan hafiftir.Eski uçaklarda pilotlar bir mimber yani bir çukurlukta oturuyorlardı.Şimdiki gibi fırlatmalı, rahat koltukları yoktu:)

İlk motorlu uçak 1903’te uçmuştur.Önceleri posta dağıtımı için kullanınlan uçaklar, I.Dünya Savaşının başlamasıyla operasyonlara katılmışlar daha sonra da yolcu taşımacılığından yük taşımacılığına kadar bir çok alanda kullanılmaya başlanmışlardır.

İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kağıdın icadı , Kağıt Kimler Tarafından Nasıl icat edildi ? Firefox Sözlük Eklentisi PUBG Lite Nasıl İndirilir? WordPress Mobil Temanıza Reklam Eklemek Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz Aydın Termal Kaplıcaları Afyon – Gazlıgöl izlenimlerim

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır