Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler

Ana Sayfa » Havadan Sudan » İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler
İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler

Dalış yapmak için havaların ısınmasını beklemenize gerek olmasa da yaz mevsiminin gelmesiyle Scuba Diving turlarına olan talep artar.Dalış yapmak istiyorsunuz veya kısa süre sonra gerçekleşecek bir organizasyona kayıt yaptırdınız.Aklınızda heyecanla merak ettiğiniz hususlar mı  var ? Kısaca ilk dalış için aklınıza takılabilecek soruları cevaplayacağız.

Dalış için eğitim almama gerek var mı?

Dalış teknelerinde ilk defa dalış yapacak çok insanla karşılaşırsınız.Discovery – Keşif dalışı olarak nitelendirilen maksimum 5 metre derinliğe inilen dalış ekibinde iseniz teknede eğitmenler tarafından verilen , sıkıcı olmayan sunum sayesinde keşif dalışı yapabilirsiniz.Bu sunum ekipmanları tanımayı, sualtında koordinasyonu sağlayacak işaretleri öğrenmeyi ve dalışta size eşlik edecek body ile tanışmayı kapsar.Uygulamaya yönelik bu bilgiler herkesin anlayabileceği seviyededir.Keşif dalışında sunum ve dalış aynı günde yapılabilir.Genellikle dalış yapılacak koya giderken bu sunum gerçekleştirilir.Yıldız seviyeli dalgıç olabilmek için belirli eğitimleri tamamlamak ve dalış süresini doldurmak şarttır.

Yüzmeyi iyi seviyede bilmem gerekir mi?

Su üzerinde kendinizi panik etmeden hareket ettirebilecek, palet vurabilecek seviyede yüzme bilmeniz yeterli.Zaten suyun altında mümkün olduğunca az el,kol ve bacak hareketleri  yapmalısınız.Ekipmanlar ve eğitmenler sayesinde suyun belli kademelerinde kalmak ve yönlendirmek çok kolay.

Tüpteki havanın bitmesi mümkün mü?

İlk defa dalış yapacak olan birisi için tüpteki  hava problem olmayacaktır.Eğitmenler ve dalış liderleri basınç miktarını dalış esnasında kontrol eder.Bu işlemi sizin düşünmenize dahi gerek kalmaz.Dalış güzergahı tüpteki havanın az bir kısmını tüketecek mesafe ve süre hesaplanarak planlanır.Suda panik yapmanıza bağlı olarak nefes alıp verme hızınıza göre kalan miktar değişir.

Dalış süresi ne kadar?

Dalış güzergahına bağlı olarak keşif dalışı için 25-30 dk ortalama bir süredir.Tabii ki dalış ekibinin ve sizin problem yaşamadan ilerlemesi süreyi artırır.Dalış lideri sizin tepkilerinize göre  süreyi artırabilir veya azaltabilir.

Dalışta ne gibi problemlerle karşılaşırım?

Öncelikli problemimiz sualtı dünyasıyla ilk tanışmadaki heyecan ve panik.Arkadaşlarınızla gelmeniz onlardan cesaret almanız konusunda size yardımcı olabilir.Panik yapmanıza gerek yok sakin ve huzurlu bir şekilde eğlenmek nasıl olur yaşayarak göreceksiniz.

Kulak basınç durumunu ayarlayamamak en sık karşılaşılan durumlardan.Basınç derinliğe bağlı olarak değişir. Basınç değişimine tepki olarak kulak basıncını eşitlemek durumundasınız.Bunun için basit yöntemler sizlere sunum esnasında anlatılacaktır.Bazı kişiler bu dengelemeyi ufak bir yutkunmayla bile yapabilir.

Kapalı alan fobisine bağlı olarak daralmak, nefes alıp verme sıklığınızı artırır.Bu durum ‘’Nefes alamıyorum!’’ düşüncesine kapılmanıza sebep olur.Kapalı alan fobisi olanların dalış yapması uygun değildir.

Maskenin kafanıza ve göz çevrenize uygun bir şekilde ayarlanmaması sonucunda maskenize su girebilir.Bu durum görüşünüzü daraltır.Panik yapmadan maskenizin üst orta kısmına tek parmak ile bastırarak burundan nefes vermeniz halinde  su maskeden tahliye olacaktır.

Teninizle temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklığa sebep olacak deniz canlılarına temas etmekten kaçınmanız gerekir.Zaten dokunmaktan çok izlemek size keyif verecektir.

Dalış teknesinde alkollü ve gazlı içeceklerden kaçınmalı, yemeği  fazla kaçırmamalısınız.Dalış esnasında yediğiniz ve içtiğiniz sizi olumsuz etkileyebilir.Dalış teknesinde ikram edilen yemek yeterlidir.Sıvı olarak su ideal olandır.

Dalışa gelmeden önce yanımda neler getirmeliyim?

Mayonuz ve kimliğiniz yeterli olsa da sualtı kayıt yapabileceğiniz go-pro kameranız, size ilerde görmekten zevk alacağınız anılar bırakır.Dalış ekipmanınızı yanınızda getirmekte sakınca yok fakat ihtiyacınız olan herşey dalış teknesinde mevcuttur.

Dalış esnasında benden istenen nedir?

Ekipmanı tanıdınız ve kuşandınız.Sıra suya girmekte.Dalış sahası, en az bir alanı ayağınız yere değecek derinlikte olmalıdır.Yeni dalgıçtan istenen ilk beceri, sadece yüzünüz sudayken regülatörden nefes alıp vermektir.Diğer istenen beceriler ise;

El işaretleri ile haberleşme

Maskedeki suyu tahliye etmek

Kulakları eşitlemek ( basınç eşitlemesi )

Dalış Esnasında daha fazla zevk almak için tavsiyeler

Suyla savaşmayın, mümkün olduğunca el-kol hareketlerinden kaçının.Dalış eşinize gördüklerinizi gösterin o da size göremedikleriniz konusunda yardımcı olacaktır.Problem olduğunda söylemekten çekinmeyin ilk söyleyeceğiniz kişi dalış eşiniz ve eğitmeninizdir.Problemin nerede olduğunu belirtmeniz çok önemli.Basit çözümü olan,sualtında giderilebilecek problemler için su üstüne çıkıp gruptan ayrılmayın.Su üstüne çıkmanız gereken bir durum varsa eğitmen sizi su yüzeyine çıkaracak ve problemin giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır.Dalıştan belli bir süre geçmesine rağmen zevk alamıyor ve panik yaşıyorsanız sudan çıkın.

İlk başlarda dalış pozisyonuna geçmek için çaba harcamanız gerektiğini düşünebilirsiniz fakat suyu hissetmeye başladığınızda BC denge yeleği sizi istenen pozisyona getirecektir.

Sizden isten en büyük şeyi kaçırmayın; etrafa odaklanın ve sualtının keyfini çıkarın.

Scuba Diving kurallara uyulduğunda güvenli ve zevkli bir spordur.İlk defa yaşayacağınız bu deneyimi yaşamaktan kaçınmayın.Lisans sahibi olarak bu sporu devamlı hale getirin.

İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yasaklı Engelli sitelere Hızlı Olarak Girmek ( Security KISS ) Yeni Kimliklerimiz Betonun Donmasında Gerçekleşen Kimyasal Reaksiyonlar WhatsApp’ta hareketli GIF nasıl gönderilir? 2013 – 2014 Teknoloji ve Tasarım Dersi Zümre Toplantı Tutanağı Hangi VPN Kullanılmalı, Ücretsiz VPN Hizmeti

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır