Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ilk Milli Türk Tankımız

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » ilk Milli Türk Tankımız
ilk Milli Türk Tankımız

Evet Sonunda Beklenen gelişmeler oluyor askeri teknoloji alanımızda bizimde kendimize ait bir tankımız oluyor.Daha önce bunun gibi projeler olmasına rağmen yapılamamıştı. Uçak Olsun Tank olsun tüm askeri sanayide Dışarıya kısmen de olsa bağlıyız. Şimdiye kadar Beyin onlarda bizde ise beceri olarak kalabildik.

Arada bazı Türk mücitlerimiz çıksada sürekli engellenmiştir veya destek olunmamıştır. Aslında Türkiyede birçok mücitin olduğu bir gerçek ama Türkiye bunları değerlendiremiyor.

Gelelim Haberimize:

Hareket halindeyken atış yapabiliyor, 4 adet M48’in görevini yerine getiriyor, aralıksız 500 km yol gidebiliyor.

Bu arada M48 in Özelliklerinide araştırdım

M48 tankları 1960’lı yıllardan itibaren Türk Ordusu tarafından kullanılmaktadırlar. Kıbrıs Barış Harekatı’nda da görev almış olan M48’ler, 1980’li yılların sonlarında 105mm’lik ana silah ve o dönem için modern atış kontrol sistemleri ile modernize edilerek M48A5T1 ve M48A5T2 tiplerine dönüştürülmüşlerdir. Bu tanklar hala Türk Ordusu’nun tank gücünün çoğunluğunu oluşturmaktadırlar.

Evet yeni Tanklarımız için detaylar:

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, bölgenin en güçlü ordusu haline getirecek ve dışa bağımlılığı azaltacak tarihi bir projenin daha ilk adımı atıldı. Havada F-16’ların modernizasyonu ve 5’inci nesil savaş uçağı, Atak Helikopteri; Denizde Denizaltı projesinin ardından Kara Kuvvetleri’nin hareket kabiliyetini artıracak “Milli Tank” projesine start verildi. TSK envanterinde bulunan eski tanklar yerine ilk milli tank Altay için Sakarya’da Arifiye’de düzenlenen törende imzalar atıldı. Proje ile Savunma Sanayisi Müsteşarlığı, Koç Holding bünyesindeki Otokar’ı Türkiye’nin ilk özgün ana muharebe tankının tasarımı için görevlendirdi.

600 Mühendisimiz Görev Alacak

600’e yakın Ar-Ge mühendisinin görev yapacağı çalışma tamamlandıktan sonra, o günün teknolojisine göre üretilecek tank için yeniden ihaleye çıkılacak. Üretilecek tanka Altay ismi verilecek. Üretilecek bu tankların biri, şu an TSK envanterinde bulunan 4 adet M48’in görevini tek başına yerine getirebilecek nitelikte olacak. Mevcut tanklar azami 40 kilometre hız yapabilirken Altay’ın en az 90 kilometre hız yapması, aralıksız 500 kilometre dolayında yol gidebilmesi ve hareket halinde iken atış yapabilmesi hedefleniyor.

Türk Sanayisinin Tüm Güçleri Kullanılacak

Bu tür kara araçları için bundan sonraki hedefin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının hafif zırhlı araçlardan ana muharebe tankına kadar tamamının Türkiye’de üretilmesi olduğuna işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:
”Bu proje ile Türkiye’nin dünyanın önde gelen üreticileri arasına girmesine yönelik milli strateji kesinleştirilmiş olmaktadır. Proje kapsamında Türk savunma sanayinin bütün yetenekleri kullanılacaktır. Başta atış kontrol istemleri, silah ve zırh donanımı olmak üzere bir çok yüksek teknoloji içeren alt sistem kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanacaktır. Bu proje ile savunma sanayi konusunda uzmanlaşmış bulunan kurumlarımız birikimlerini tahkim etme imkanına kavuşacaklardır.”

Erdoğan, projenin, TSK’ya kazandıracağı modern harekat yeteneği yanında, askeri kara platformları alanında da elde edilen endüstriyel yetkinliğin daha ileri seviyelere taşınmasını da temin edeceğini söyledi.
Projenin, sağlayacağı ihracat potansiyeli ile de ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
”Türkiye, Altay Projesi ile dünyanın sayılı tank üreticileri arasında yerini alacaktır. Böylece kendi savunma sanayimizin ürünü olan zırhlı ve taktik araçlara ilave olarak, ana muharebe tankını da dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerine ihraç edebilecek konuma ulaşacağız. Bu durumun Türk savunma sanayinin dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir kapasiteye ulaşmasının önemli adımlarından biri olduğu açıktır.
Projenin bir diğer hedefi de savunma sanayi alanında ülkemizin dış politika öncelikleri paralelinde müşterek menfaatlere dayalı işbirliği modellerinin geliştirilmesi ve uygulamaya geçilmesidir. Bu doğrultuda proje kapsamında, dost ve kardeş ülke Kore Cumhuriyeti ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği, ülkelerimiz arasındaki dostluğun ulaştığı noktayı göstermesi açısından önemlidir.”
Hükümet olarak Türkiye’nin savunma sanayisinin geliştirilmesi için gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, ”Türk Silahlı Kuvvetleri modernizasyon ihtiyaçlarının büyük bir oranını milli imkanlarla karşılanması hedefimizi hayata geçirmeye kararlıyız. Bölge barışının korunmasında destek olacak Altay tanklarının öngörülen zamandan önce geliştirilerek hizmete girmesi için yapacağınız çalışmalarda ben bütün kuruluşlarımıza özellikle şimdiden başarılar diliyorum. Altay Projesi’nin Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

ilk Milli Türk Tankımız - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fotografları Kesip başka bir yere Montajlamak Windows’a Özel Ücretsiz Yazılım Önerileri Matematik Soruları Çözmek için Pratik Yöntemler Android Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır? TTNet ‘den Abonelerine Ücret iadesi Numara taşınırken dikkat edilmesi gereken hususlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır