Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İlk Bilgisayar Virüsü Gerçek Bir Böcek miydi?

Ana Sayfa » Bilgisayar » İlk Bilgisayar Virüsü Gerçek Bir Böcek miydi?
İlk Bilgisayar Virüsü Gerçek Bir Böcek miydi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır.

Önce “evet”.1947’de Harvard Üniversitesi’nde röle anahtarına sıkışan bir güve, geniş, havalandırmasız bir odaya konmuş olan Amerikan Donanması’nın Mark II bilgisayarının kilitlenmesine sebep oldu.Teknisyenler tahrip olmuş böcek ölüsünü çıkardılar ve ve makineyi yeniden başlatmadan önce kayıt defterindeki yazının yanına yapıştırdılar.

Bu bilgisayar sahip olduğu mekanik doğası gereği böcek müdahalelerine karşı hassastı.Pennsylvania Üniversites’nde bulunan ENIAC (Elektronik Sayısal Bütünleştirici ve Bilgisayar) gibi bilgisayarların çoğu elektronikti ve güve savar vakum tüpleri vardı.

Ama şu “virüs” kelimesi buradan mı geliyor?Hayır.Bir makinde oluşan hata ya da yanlış anlamında kullanılan “virüs” kelimesi 19. yüzyıla dayanır.1889’da yayımlanmış bir gazete haberine göre Thomas Edison “iki gecedir fonografındaki virüsü aradığı için uyuyamamıştır.”Webster sözlüğü 1939 baskısında “virüsün” modern anlamına yer vermiştir.

Çoğu kitap ve internet sitesinin söylediğinin aksine “virüs tarama” Harvard’taki güvenin sebep olduğu kilitlenme olaylarından önce de kullanılıyordu.

Önce evet dedik hayırın cevabını vermedik.Onu zaten biliyorsunuz:)
Virüssüz günler, ağrısız başlar dilerim:)

Kaynak:Cahillikler Kitabı

İlk Bilgisayar Virüsü Gerçek Bir Böcek miydi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

iPhone’da batarya kalibrasyonu nasıl yapılır? Gerçekten çok kullanışlı olabilecek ilginç icatlar Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri Disket Defter Yapmak Etkili bir İçindekiler Sayfası Hazırlamak Merkezi Sinir Sistemi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır