Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hızlı Geçiş Sistemlerinde (HGS) Kullanılan Teknoloji

Ana Sayfa » Arabalar » Hızlı Geçiş Sistemlerinde (HGS) Kullanılan Teknoloji
Hızlı Geçiş Sistemlerinde (HGS) Kullanılan Teknoloji

Otomobilleriyle ücretli otoyolda veya köprü geçişlerinde seyahat eden sürücülerimizin kullandığı HGS ilk olarak 17 EYLÜL 2012 tarihinde kullanılmıştı.HGS, ödemenin beklemeden gerçekleşmesini sağlayarak trafiğin akışını olumsuz etkilemiyor.

Hızlı Geçiş Sisteminde Hangi Teknoloji Kullanılıyor? RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) Nedir?

HGS’nin Etiket ve kart olmak üzere iki çeşiti bulunmaktadır.Etiket, pilsiz ve çipli olarak aracın camından çıkarıldığında çalışamaz hale gelir.HGS’de etiketin veya kartın okunması işlemi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi ile gerçekleşmektedir.

RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi, radyo frekansından yararlanılarak otomatik veri toplama, tanıma işlemini kapsar. RFID en basit haliyle etiket ve okuyucudan meydana gelir.Market kasalarında sıkça karşılaştığımız ürün üzerindeki barkodun okuyucu tarafından tanımlanarak bilgilerin kaydedilmesi ve değiştirilmesi işlemini yapar.

Okuyucu – Anten -Etiket Arasında Veri Akış Şeması

HGS RFID etiketi, radyo frekans kullanarak üzerindeki veriyi okuması için gerekli silikon yonga, anten ve kaplamadan oluşur.
Yonga, etiketin içinde yer alan bilgileri saklar.
Anten, radyo frekans kullanarak verileri okuyucuya iletir.
Kaplama, etiketi nesne üzerinde çerçeveleyip şekil verir.

HGS RFID etiketleri pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin) olmak üzere 3 çeşittir.HGS’de kullanılan en ucuz etiket çeşidi, pilsiz pasif etiketlerdir.Okuyucudan alınan güçle çalışırlar.Kendi güç kaynağı olaran etiketler daha güvenli ve daha geniş alanda hızlı cevap verebilir.Aktif etiketler karşı tarafı harekete geçirerek veri alışverişini sağlar.Maliyet ve performans bakımından yüksektir.

HGS RFID Frekans Aralıkları

Düşük frekans – LOW (LF) 125–134 kHz
Yüksek frekans – HIGH (HF) 13.56 MHz
Ultra yüksek frekans – ULTRA HIGH (UHF) 860–960 MHz
Süper yüksek frekans – SUPER HIGH (SHF) 5.8 GHz

EPCglobal RFID etiketlerinde dünya standartları konusunda bir çalışma yaparak UHF Class 1 Gen 2 standartlarını geliştirmiştir.Sınıf 1 ve Sınıf 2 bellek yazma, hız, gizlilik, esneklik, maliyet gibi kısıtlara bağlı olarak sınırlandırılmıştır.

Hızlı Geçiş Sistemlerinde (HGS) Kullanılan Teknoloji - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Büyük yada Küçük harfle yazılmış yazıları Büyültme Küçültme Chrome Kullanıcılarına Eklenti Uyarısı Gtalk İle Artık Görüntülü Görüşebileceksiniz RAM Temizliği Yapan En İyi Android Uygulamalar Bilgisayarı Televizyon Olarak Kullanma Yöntemleri Windows 8’de Dosya Yedekleme Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır