Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hidrojenli Arabalar

Ana Sayfa » Arabalar » Hidrojenli Arabalar
Hidrojenli Arabalar

Hidrojenle çalışan otolar 1 yıl sonra deneme sürüşüne çıkarılıyor. 2010’da diğer firmaların da üretime başlaması, 2020’de 10 milyon motorlu taşıtın hidrojenle çalışması planlanıyor

ABD’li otomobil firması General Motors (GM), yakıt piliyle çalışan 100 otomobili, 2007 yılı sonbaharında müşterilerine deneme için vereceğini açıkladı. Enerji kaynağı olarak hidrojen kullanan pilli otomobiller, firmanın Kaliforniya eyaletiyle Washington ve New York kentlerinde kendi seçeceği birbirinden farklı sürüş tarzına sahip müşterilere dağıtılacak. Daha sonra bu sürücülerin otomobillerle ilgili düşünceleri alınacak.
Firmanın Chevrolet markasıyla ürettiği otomobilin yakıt pilinin en az 80 bin kilometre ömrü olacak. Hidrojenli motorların, 2010’a doğru ise piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önce de ABD’li Ford ve Japon Honda firmaları yakıt piliyle çalışan modeller üretmişti. Bu modeller de deneme aşamasında. Yakıt pilleri, hidrojenle oksijen arasındaki elektrokimyasal reaksiyon sonucu enerji üretiyor ve çevreyi hiç kirletmiyor.

500 dolara kiralanacak
Dünyadaki hemen hemen tüm otomobil firmalarının 1974’ten beri hidrojenli otomobiller üzerine çalıştığını belirten Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, 2010’a kadar GM, Ford, Toyota, Honda, Daimler Chrysler, BMW gibi büyük otomobil şirketleri piyasaya 10 bin kadar hidrojenli otomobil çıkaracak. Ancak bunlar satılmayacak, kiralanacak. Çünkü ilk çıkan arabalarda arıza çıkabileceği düşünülüyor. Kiralar da ayda 500 – 800 dolar arası olacak dedi.
Petrol şirketlerinin de hidrojen istasyonları kurduklarını belirten Veziroğlu, ABD, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde 200’e yakın hidrojen istasyonu olduğunu söyledi. Dünyada 2020 yılında 10 milyon otomobilin hidrojenle çalışması, 2050 yılında ise 700 milyon hidrojen motorlu araç olması bekleniyor.
Prof. Veziroğlu hidrojenli ilk otomobillerin diğer otomobillere göre pahalı olacağını belirterek, şöyle konuştu:
Çünkü herşeyin yenisi daha pahalı. Bu araçların gürültüsü olmayacak, havayı kirletmeyecek. Tehlikeli değil. Yangın petrolde de olabilir. Ancak hidrojen yangını çabuk sönüyor. Hidrojen hafif olduğu için alev havaya doğru çıkıyor. Petrol ise etrafa yayılıyor.

Hidrojenli cepler uçağa takıldı
Cep telefonunu bir ay boyunca şarj etmeden konuşma imkânı sunan hidrojenli piller yakında piyasaya çıkıyor. Hidrojenli yakıt pillerinin hazır olduğunu belirten Prof. Veziroğlu, şöyle konuştu:
Belki bu sene sonunda piyasaya çıkar. Gecikmesinin sebebi uçak şirketlerinin ‘tehlikelidir’ diye uçaklara hidrojenli cep telefonu almak istememesi. Şimdi imalatçılar, uçak şirketleri ve sigorta şirketleri müzakere halinde. Müsaade çıkınca piller piyasaya sürülecek. Bir ay şarj edilmeden çalışacak. Bitince de sodyum bor hidrürle doldurulabilecek. Bu durum da Türkiye’ye yarayacak. Türkiye dünyanın en büyük bor kaynaklarına sahip.

Hidrojenli Arabalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hiziracil.tr.gg10 Eylül 2010

Veziroğlu hocamla 4 yıl uğraştık dev engeller çıkarıldı Türkiye kaybetti…

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hosting ve Domain Alırken Dikkat ! Rekor Cebinizde 2014  Etek Modelleri Online Eğitim Dökümanlarında Kalite Moda Hakkında Aradığınız Herşey DekorVİTRİN’de ASUS ZenWatch 3 İncelemesi – Yorumlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır