Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Heartbleed Nedir? Nasıl Korunulur? Nelere Dikkat Edilmeli

Ana Sayfa » Bilgisayar » Heartbleed Nedir? Nasıl Korunulur? Nelere Dikkat Edilmeli
Heartbleed Nedir? Nasıl Korunulur? Nelere Dikkat Edilmeli

Son günlerde yerli ve yabancı pek çok yayın organını işgal eden ve özellikle bir çok büyük firma tarafından kullanıcılara iletilen Heartbleed SSL açığı tarif edildiği gibi bir virüs olmayıp yalnızca bir güvenlik açığıdır. Fakat bu açık nedeniyle pek çok üst düzey kurum kullanıcılarına şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

heartbleed bulma

Bu yazımızda heartbleed nedir, heartbleed açığı nasıl önlenir, heartbleed chrome gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi heartbleed bir güvenlik açığı olup OpenSSL ile çalışan sunucularda yer almakta. Daha açık bir tabirle heartbleed https:// ile başlayan SSL ve TSL protokolünün bir kodu olarak biliniyor.

Açıkla birlikte kötü niyetli kullanıcılar şifrelemeyi geçerek kişisel bilgilere ulaşabilmekte. İlk olarak resmi doğrulama 7 Nisan’da belirtilmiş ve OpenSSL 1.0.1g haricinde bütün sürümlerde açığın olduğu söylenmişti. Bugün pek çok internet sitesinde kullanılan protokol, yalnızca OpenSSL ile çalışan siteleri etkilemekte.

Ne Yapmalıyım? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle sorunun online alışveriş mağazaları, sosyal ağlar ya da bu protokolü kullanan diğer siteleri etkilemiş olabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle ilk adımda şifrenizi değiştirmeniz ve daha güçlü/güvenli bir şifre tercih etmelisiniz. Ayrıca bu dönemde yaygın olarak yapılan phishing yani yemleme saldırılarına da dikkat etmelisiniz. Bu saldırılar size banka ya da diğer kuruluşlar tarafından gönderilmiş bir e-posta mesajı ile gelebilmekte.

Her site için şifre değiştirmeniz doğru olmasa da açığı kapadığını duyuran siteler için şifrenizi değiştirebilir ya da Chrome için geliştirilen Chromebleed Checker eklentisini kurarak açık bulunan sitelerdeki parolalarınızı yenileyebilirsiniz.

Heartbleed Nedir? Nasıl Korunulur? Nelere Dikkat Edilmeli - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dünyanın En Hafif Laptopı Kurtlar Vadisi ATV ile Anlaştı FIFA 15 Çıkış Tarihi, Özellikler ve Fiyatı Robotlarda Görme ve Dokunma Duyularını Birleştiren Teknoloji CES 2020’de Ön Plana Çıkan Teknolojik Gelişmeler SSH Komutları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır