Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Havai Fişek icadı , Çeşitleri ve Fiyatları

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Havai Fişek icadı , Çeşitleri ve Fiyatları
Havai Fişek icadı , Çeşitleri ve Fiyatları

HavaiFisek
Barutlu silahların yapılmasında büyük rol oynayan Havai Fişeklerin nasıl icat edildiğini , hangi alanlarda kullanıldığını ve günümüzde kullanılan havai fişek çeşitlerini fiyatlarıyla birlikte sizlere sunacağız.

Havai Fişek’in Tarihi ve Kullanım Alanları

Uzun süre boyunca fişek karışımında oksijen verici madde olarak potasyum nitrat kullanıldı. Bu tuz doğuda sık karşılaşılan bir kimyasal olduğundan , özellikle Çin’de gelişmiş,ilk havai fişek olan kükürt, odunkömürü ve Potasyum Nitrat karışımı keşfedildi. Aynı maddelerden meydana gelen kara barut Avrupa’da 14. yüzyıl civarında barutlu silahlarda görülmüştür. Çin’de ise bu tarihten yıllar önce barut doldurulmuş havai fişekler savaş ve gösteri amacıyla kullanılıyordu.Yani diyebiliriz ki Avrupalılar havai fişek yapmayı Çinliler’den öğrendiler.İlk İtalyanlar daha sonra Fransızlar ve diğer Avrupa ülkeleri hızla öğrendiler.
İlk Olarak Dini törenlerde kullanılan Havai Fişek daha sonra Avrupa ülkelerinde eğlence gösterilerinde ve festivallerde yer buldu.

Havai Fişek Kim tarafından icat edildi ?

Bundan yaklaşık 1.000 yıl önce Liu Yung şehrinde yaşayan Çinli Li Tian  tarafından icat edildi.

Düğünlerde Kullanılan Havai Fişek Çeşitleri  ve Fiyatları

  • Gök Bombası

Kalibresine göre değişik yükseklik ve büyüklükte patlayan fitilli havai fişek çeşitidir.3 inç ile 8 inç arasında değişen kalibreye bağlı olarak fiyatları 10-80 TL arasında değişir.

  • Kalpli Havai Fişek

Gökyüzünde patladığında kalp şeklinde görsel çıkartan muhteşem havai fişek! Fiyatı 3 inç kalibre 20 ile 25 TL arasında değişiyor.

  • Roma Kandili

Kuyruklu yıldız gibi ortalama 25 metre yükselir. Her bir Roma kandili ard arda 10 atış gerçekleştirir.
Genelde bir çok Roma Kandili bir arada kullanılarak zengin efektler elde edilir. Fiyatı 20 ile 35 TL arasında değişmektedir.

  • Batarya

Birden fazla havai fişeğin bir araya gelmesiyle oluşur. Bir kere ateşlendiğinde belli aralıklarla peş peşe havai fişekler atar.16-100 arasında değişen havai fişek sayısıyla fiyatları 30 – 220 TL arasında değişmektedir.

  • Roket

Altında itici motoru, üst kısmında ise barut haznesi kutusu bulunan çubuklu bir havai fişektir. Modeline göre 20-75 metre yükseklikte patlar.Fiyatı 20 adet 20 TL olacak şekilde.

  • Çarkıfelek

Ateşlendiğinde itme gücü ile dönerek dairesel bir şekilde kıvılcımlar püskürten bir efekttir. 40-60 TL arasında fiyatları değişmektedir.

 

 

Havai Fişek icadı , Çeşitleri ve Fiyatları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Casual Club, Match And Talk Ve Bambado Üye Ol Türkiye de ki en ucuz Otomobiller Daktilonun İcadı ve Çeşitleri ELM Agent Nedir ? Ne işe yarar ? Twiends Twitter Takipçi Sayısını Arttırma Dünyanın En Büyük Teleskopu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır