Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz ?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz ?
Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz ?

isletim-sistemleri
Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz? Hangi İşletim Sistemi Daha iyi?

Çok yakın bir tarihe ve hatta 15 yıl öncesine kadar yeni bir bilgisayar aldığınızda tercih edebileceğiniz işletim sistemi sayısı sınırlı ve yok denecek kadar azdı. Bugün gelişen teknoloji ile birlikte halen popülerliğini sürdüren Windows, üst düzey performans gösteren Mac, ucuz ve tutarlı bir seçenek olarak gelen Chromebook ve gelişime açık Linux tercih edilebiliyor.

Peki, hangi işletim sistemini tercih etmeli ve yeni pc’nizde hangi işletim sistemini kullanmalısınız? İşte sizin için derlediğimiz o öneriler.

Windows

Halen popülerliğini sürdüren ve en ucuzdan en pahalıya kadar birçok bilgisayarda karşınıza ilk çıkan işletim sistemi olan Windows, son iki sürümüyle daha tutarlı bir durum sergiliyor. Windows 8’de yapılan hata ve aksaklıklar 8.1 ile giderilmeye çalışılırken, dokunmatik özellikler artık etkin olmaya başlıyor.

Windows’un dezavantajlarına bakıldığında ise Mac’lere kıyasla daha fazla gereksiz yazılım olması ve genellikle kötü niyetli yazılımların Windows’da daha fazla olması öne çıkıyor.

Mac OS X

Mac Os, diğer Windows sürümlerine karşı daha tutarlı ve ne istediğini bilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer iyi bir bütçeniz var ve ödeme yapmakta zorlanmıyorsanız üst düzey performansa ulaşan bu modelleri tercih edebilirsiniz.

Bugün birçok yazılım Mac uyumlu olsada halen Windows kadar yeterli arşive sahip değil.

Chrome OS

Her geçen gün kullanıcı kitlesi daha da artan Chrome OS, Chrome web tarayıcı üzerine birkaç masaüstü özelliği eklenmiş bir işletim sistemi olarak biliniyor.

Bu sürümün en kötü yanı Windows yazılımlarını çalıştırmaması ve Linux yazılımlarını yalnızca geliştirici modda çalıştırabilmesi.

Fiyat aralığı oldukça düşük ve geniş bir yelpazeye sahip olmadığını söylemek gerekiyor.

Linux

Ortalama bir kullanıcı için yeterli seçenekleri bir arada sunan Linux, giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Bazı bilgisayar üreticileri alternatif bir seçenek olarak Linux’da sunarken, henüz yeterli sayıda pc’nin Linux ile uyumlu olmadığını söylememiz gerekiyor.

Genellikle geliştirici modda çalışan ve bir tarayıcıdan daha fazlasını arzulamayan kişiler tarafından tercih edilse’de henüz yeterli kitleye ulaşabilmiş değil.

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Proxy Nedir? Proxy Nasıl Kullanılır? Yakıt Tasarrufu için Nelere Dikkat Etmeli ? F35 Türkiyede Yapılabilir. Yeni Kimliklerimiz Facebook Sorunları için İletişim Adresleri Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır