Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hala daha kullandığımız antik Yunan icatları

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Hala daha kullandığımız antik Yunan icatları
Hala daha kullandığımız antik Yunan icatları

Tarihin kadim medeniyetlerini inşa eden Yunanlar, astronomi ve coğrafyanın yanı sıra matematikte de çok ilerideydiler. Bugün dahi kullanılan birçok icat, milattan sonra 6. yüzyılda hüküm süren Yunanlıların döneminde keşfedilmiştir. Modern çağın temelini atan, günümüze ışık tutan Yunanlılar tarafından keşfedilen ve hala daha kullandığımız icatlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Değirmen

Günümüzde daha çok mısır ve buğday öğütmek için kullanılan değirmenler Yunanlar tarafından icat edilmiştir. Eşek veya atın belli bir daireyi takip etmesiyle dönen değirmenler sayesinde metale şekil verebilmek mümkün oluyordu.

Kilometre sayacı

Odometre olarak da bilinen kilometre sayacı günümüzde birçok farklı ulaşım aracında kullanılıyor. Otomobilden tutun, motosiklet ve bisikletlere kadar çeşitli kullanım alanlarına sahip olan bu sayaçların Vitruvius tarafından keşfedildiği tahmin ediliyor. Bazı tarihçiler ise bu icadı Siraküzalı Arşimet’in bulduğunu düşünüyor.

Çalar saat

Modern çağ insanı artık çalar saat yerine akıllı telefonlarını kullanmaya başlamış bulunuyor. Oysa antik dönemde kullanılan çalar saatler çok daha kompleks bir yapıya sahipti. Bir süzgeçten akarak geçen su damlalarının gergin bir davul üzerine düşmesiyle birlikte alarm sesi çalıyordu. İcadın Ctesibius tarafından bulunduğu düşünülüyor.

Olimpiyatlar

Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen olimpiyatlarda farklı spor dalları üzerine eğlenceli yarışmalar tertip edilir. Orijinali Yunanlılara dayanan bu oyunların tarihi 2700 yıl öncesine dayandırılıyor. Antik çağlarda olimpiyatları kazanan sporculara ödül olarak zeytin yaprağından yapılan taçlar takılırdı.

Hala daha kullandığımız antik Yunan icatları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Sorunları için İletişim Adresleri Amd İkiye Bölünüyor.. Hangi DNS Kullanılmalı,Tercih Edilmeli 20. Yüzyılda Gelişen Bilim ve Teknoloji Merkezi Sinir Sistemi Windows Xp’nin Kaldırılma Süresi Uzatıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır