Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji
Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji

MIT’de görev alan bilim adamları güneş ve rüzgardan elde edilen enerjinin depolanması için tamamen sıvı olan bir pil prototipi geliştirdi. Güneş ve rüzgarlı havalarda enerji depolayacak olan pil, tersi durumlarda enerjinin kullanılmasını sağlayarak önemli bir kazanç sağlayacak.

enerji depolayan sıvı pil

Bu yazımızda güneş enerjisini depolayan sıvı pil, rüzgar enerjisini depolayan sıvı pil, enerji depolayan pil hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Günümüzde artan enerji ihtiyacına yönelik pek çok alternatif ürün geliştiriliyor. Ancak alternatif enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji için geliştirilen bu ürünler, yüksek bütçeler ve oldukça pahalı maliyetler nedeniyle yeteri kadar ilgi göremiyor. MIT’de görev alan bilim adamları geliştirdikleri yeni ürün ile güneş ve rüzgar enerjisini depolayan sıvı pil prototipini sundu.

Daha ucuz ve vermili enerji elde etme yolunda önemli bir adım sayılan bu gelişme yalnızca güneşli ve rüzgarlı havalarda değil, güneş ve rüzgarın olmadığı zamanlarda da enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Evlerimizde kullanılan güneş panelleri için katı piller tercih edilirken daha büyük alanlarda enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla verimsiz katı pillerin kullanılması gerekiyor. MIT’de bulunan bilim insanları ise bu sıvı pilin tamamen yanmış ve erimiş metaller ile elde edilebileceğini söylemekte.

Geliştirilen yeni pilin magnezyum ve antimon elementi ile dolu olduğu ve yaklaşık 1800 saatlik şarj – deşarj testine tabi tutulduğu belirtiliyor. Üstelik diğer katı pillere oranla sıvı pilin yıllık %15’lik bir verim kaybı yaratacağı ve çok daha etkili olacağı söyleniyor.

Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada Yeni Teknoloji - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Cep Telefonunun Çeyrek Yüzyıllık Serüveni İnstagram Takipçi Al Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil CCTV Kamera Sistemleri Numara taşınırken dikkat edilmesi gereken hususlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır