Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Google Chrome OS Nedir? Avantajları – Dezavantajları

Ana Sayfa » Havadan Sudan » Google Chrome OS Nedir? Avantajları – Dezavantajları
Google Chrome OS Nedir? Avantajları – Dezavantajları

Notebook’lara oranla Netbook’lar hem daha ucuz olmaları hem de daha hafif – küçük olmaları nedeniyle önemli bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih ediliyor. Bu bilgisayarlarda genellikle Windows yerine Linux kullanılırken yakın zamanda popülerliğini artırmaya başlayan Chromebook’lar büyük ilgi topluyor.

chrome os kullanılmalı mı

Bu yazımızda Google Chrome OS nedir, Chromebook alınır mı, Google Chromebook avantajları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Netbook’lar piyasaya ilk sunulduğu dönemde oldukça iddialı cümleler kullanılmış ve beklentilerin bir kısmı boşa çıkmıştı. Benzer sözlerin sarf edildiği Chromebook’lar ise Netbook’lara oranla çok daha avantajlı görünüyor.

Chrome OS Nedir?

Chrome OS temelde yalnızca Chrome tarayıcısı çalıştıran bir işletim sisteminden farklı değildir. Örneğin Chrome OS üzerinde verilerinizi bir masaüstü üzerinde toplayamazsınız fakat bir tarayıcı üzerinde yapabileceğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Diğer işletim sistemlerine oranla Chrome OS’lar daha çok web uygulamaları için tasarlanmış ve yük oluşturabilecek her şeyden uzaklaştırılmış bir sistemdir.

Bazı uygulamalar açısından çevrimdışı çalışma özelliğine sahip olan Chrome OS, wifi bağlantısı sağlandığında yapılan değişiklikleri otomatik olarak eşleyebiliyor. Fakat bu eşleme yoğunlukla Google servisleri aracılığıyla sunuluyor. Windows ve Mac kadar paylaşımcı bir yapıya sahip olmayan Chrome OS, özellikle ağ paylaşımları konusunda yetersiz kalıyor.

Yine PDF okuyucusu tam randımanlı çalışmayan Chrome OS’un, geneli itibariyle iş dışında yeterli performans göstermesi mümkün görünmüyor. Chromebook’lar açısından incelediğimiz de oyunlar, Microsoft uygulamalarını çalıştırmaması gibi sorunlar önce çıksa da yakın bir zamanda Android uygulamalarını destekler hale gelmesi bekleniyor.

Google Chrome OS Nedir? Avantajları – Dezavantajları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hayatımızı Değiştiren 10 icat Samsung Bilgisayar İçin 2 TB SSD’ler Çıkartacak Evim Olsun Ama Şahane Olsun Diyorsanız TeknoAlem.Org Windows Yüklü Bilgisayar’da Klasör Rengi Değiştirme Vestel Kendi Netbook’unu Üretiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır