Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Galileo Galilei ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Galileo Galilei ve İcadı
Galileo Galilei ve İcadı

Galileo bir İtalyan fizikçi matematikçi gökbilimci ve filozofu olup bilimsel devrimde büyük bir rol oynamıştır. İtalyan’ın Pisa kentinde dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünden beri makineler yapmaya ve işletmeye özel bir yeteneği vardı. 17 yaşında üniversiteye girdi felsefe öğrenimi yaptı ve matematik üzerinde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra bir zincir ucunda sallanan lambayı gözleyerek sarkacın salınım kanunun bulmuştur.

Galileo-Galilei

Bulduğu buluşları kısaca açıklayacak olursak; teleskop mercekleri kullanarak uzağı gören aletler Galileo’dan daha önce yapılmıştı. Fakat bu aletleri yıldızları inceleyecek kadar güçlü yapan odur. Ayrıca ay’ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesini de yapmıştır. Jüpiter uydularına gelince kendi yaptığı teleskopla Jüpiter’i incelerken gezegenin yakınında 3 küçük ve parlak yıldız gördü. Onları ilkten diğer yıldız gibi düşündü. Sonradan yine inceleyen Galileo bu kez 3 küçük yıldız Jüpiter’in batısına geçmiş ve gezegene daha fazla yaklaşmıştı. O zaman bunların yıldız değil Jüpiter’in etrafında dönen gezegenler olduğunu anlamıştı. Sonra bir tane daha keşfederek 4 uyduyu keşfettiğini açıklamıştır.
Mikroskobu üreterek teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirdi. Bu sayede boyutunu küçülterek görüntüyü artırdı. Termoskop sıcağı ve soğuğu ölçmek için bir alet yaptı. Bu alet ince ve uzun bir tüp boynu olan yumurta büyüklüğünde cam bir şişeydi. Yumurta şeklindeki kısmı da elle ovuşturarak ısıtıyordu. Sarkaçlar ve saati üreterek de çok büyük başarılara imza atmıştır.

Galileo Galilei ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

WhatsApp Yazı Tipi Değişik Mesaj Gönderme Teknolojik Gelişim Hızı Facebook İçerikleri Nasıl Kaydedilir – Görüntülenir Nikola Tesla’nın Bilinmeyen 10 İcadı Marsta Su Bulundu Tarayıcınız İçin En İyi Eklentiler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır