Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz

Ana Sayfa » Bilgisayar » Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz
Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz

Portlarla Neler Yapabiliriz ?
Çoğu yerde USB portunu  kullanarak yapılmış  fanlar,kahve isiticilar, çakmaklar, pil sarj aletleri bulunmaktadir. Bizde  bu portlardan yararlanarak bilgisayarımız için yeni ürünler oluşturarak daha çekici hale getirebiliriz.

Elektronikçiden alinicak LEDlerle (Light emitting diode) yada yanip sönen isiklarda deniyor pinleri birbirine baglayarak isik gösterileri olusturabilirsiniz.Bunu yapabilmemiz için  C++ delphi gibi programlama dillerine ihtiyaciniz var.Portlar sayesinde bilgisayariniza degisik isiklandirmalar yapabilirsiniz. Örnek olarak pascal da hazirlanmis asagidaki kodlari inceleminizi tavsiye ederim.

Uses wincrt;
Var
Port1 : integer;
a, b : byte;
begin
clrscr;
repeat
a :=1 ;
for b:= 1 to 6 do begin
port [$378]:=a;
a:=a*2;
delay (2000);
end;
until keypressed;
end.

Bu program çalistirildiginda paralel porta bagli 6 LED en sagdakinden baslamak üzere sirasiyla yanacaktir.Burda önemli olan programin 10. satirindaki port $378 komutudur.$378 ifadesi portu temsil eder.Bu rakami degistirerek ve birkaç komut ekleyerek benzer programlar yaratarabilir CD-Rom hard-disk klavye gibi cihazlari kontrol edebiliriz.

Ayni sekilde yine portlari kullanan ama piyasada bulunmayan çesitli ürünler yaratabilirsiniz. Örnek olarak bir bilgisayarin portuna baglicagimiz veri kaydedici bir cihaz ile o makinada yapilan tüm islemleri izleyebilir yada müdahale edebiliriz.Makinaniza en iyi firewall lari yükleseniz bile bilgisayarin içini açip portlariniza bakmazsaniz bilgilerinizi kolayca çaldirabilirsiniz.
Teknik servisinizde çalisan bir elemanin yapilmasi çok kolay olan bu cihazi makinaniza yerlestirmesi takdirde kredi karti bilgilerinizden ösym numaraniza kadar herseyinizi çaldirabilirsiniz.Bu yöntem kumarhanelerde tek kollu makinalarda sikça kullanilir.

Asp ile port kontrolu
Bir applet kurulup fiziksel portlar kontrol edilebilinir. Ve bu asp yi hazirlayan kisi bilgisayar kullanicilarinin makinelerindeki çesitli bilgilere ulasabilir.
Visual basic, delphi gibi program dilleri ile bir dll yazarak bu apilere ulasacak bir kütüphane olusturur sonrada bunlari asp içinden çalistirarak port kontrolunu saglayabiliriz.
Birçok frewall ve virüs koruma programlarinda hatta explorer ayarlarinda bile appletleri çalistirma isimli seçenek bulunur.Ama eger appletleri çalistirmazsak internetten yeteri kadar zevk alamayabiliriz.Istemedigimiz kisilerin appletler vasitasi ile sistemimize girmesini önlemek için güvenmedigimiz sitelerde appletleri yada activex i çalistirma seçenegini isaretlemeliyiz.Eger explorer ayarlari ile oynamadiysaniz inernet explorer her bir applet yada activex çalisicagi zaman kullaniciyi uyarir.

Visual Basic’te port kontrolu
Open komutu ile seri ve paralel iletisim saglanabilinir.
Bu komutu hatirlayalim;

Open “Dosya Adi” For ErisimModu As #DosyaNo
Örnek olarak:
Open sayilar.txt For Output As #1

Buradaki dosya adi yerine seri port “COM1:” veya “COM2:”, yada paralel port “LPT1:” veya “LPT2:” kullanilabilinir.

Simdi Open komutu ile LPT2 portunu açalim ve Write# komutu ile bu porta bilgi gönderelim. Gönderdigimiz bilgiler eger LPT2 üzerinde printer varsa çikti alabiliriz.

Private Sub Form_Load()
Open “lpt2:” For Output As #1
Write #1, “Bu satirlar yazicidan cikicak”
Write #1, “Bu kod ile printer kablolarinizda bir sorun olup olmadigini”
Write #1, “kontrol edebilirsiniz”
Close #1
End Sub

Eger printerimiz LPT2 portuna bagliysa bu bilgiler yazicidan çikicaktir.Bu kod ile printerimizin fiziksel ayalarinda bir sorun olup olmadigini da denetlemis oluyoruz.


Bir baska örnekte bugünlerde çok moda olan dialer programlarinin benzeri birsey yaratabiliriz
COM2`ye baglanmis bir modem`e 2252442 nolu numarayi çevirmesini söyleyelim. Modeme bir numara çevirmesini söylemek için “ATDT” komutu kullanilir.

Private Sub Form_Load()
Open “com2:” For Binary As #1
Put #1, , “ATDT 2252442″ & vbCr
Close #1
End Sub

Yazicaginiz degisik kodlar ile firewall ve virüs koruma programlari kolayca atlatilabilinir.

Ek bilgi: Yeni programlama dillerinde direkt porta atifta bulunarak degilde portun üzerinde takili olan cihaz kastedilerek kodlar düzenleniyor örnek olarak delphi de mciSendString(’Set cdaudio door closed wait’, nil, 0, handle);
komutu CD-Rom kapagini kapamaya yariyor

Fiziksel Portlar ve Yapabileceklerimiz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Yeni Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir Nakliyat Firması Arayışlarım Yalan Makinası Çalışma Prensibi Foursquare’da Swarm Dönemi Samsung Galaxy S8 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Search Engine Optimisation– SEO

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır