Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri
Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri

Birçok kaynakda El-Razi şeklinde bilinen Filozof   Ebu Bekir Muhammed 1000 Zekeriya, 864 yılında İranda oy kentinde dünyaya gelmiştir. Gençliğinde  kimya, felsefe , musiki, matematik, astronomive tıp bilimleri birlikte ilgilenmiştir. Tabibliğe  karşı duyduğu alaka sonucu tıp eğitimine yönelmiştir.

Hekimliği sırasında halk arasında ünü ve çalışkanlığı birlikte ön plana geçen El-Razi, oy kenti hastanesi başhekimliği görevini üstlenmiştir. Bu sezon içerisinde gerek hekimlik pratiği, gerekse tıp eğitimi üzerine çalışmaları sonucu dönemin en ünlü hastanelerinden olan Bağdat Hastanesine başhekim bi şekilde atandı ve yaşamının büyük 1 bölümünü bu kentte geçirdi. Hayatının sonuna doğru oy kendine geri dönen Razi, 930 yılında bu şehirde hayata gözlerini yumdu.

Çalışmalarının büyük 1 kısmı tıp üzerine olan El-Razinin en ünlü eseri El Hevi (Liber Continens)dir. Bu yapıt, hastalıkların teşhis ve tedavisi üzerine yazılmış döneminin en geniş medikal ansiklopedisidir. Antik Yunan ve İslam tıbbının kritik medikal bilgileri ve El-Razinin kendi çalışmaları bu eserde derlenmiştir.

El Razinin en kritik çalışması ise çiçek ve suçiçeği hastalıkları üzerine yazdığı incelemesidir. Liber de Pestilentia adlı eserinde bütün 2 hastalığı da ayrıntılı biçimde tanımlamış ve bu 2 hastalığın ayırıcı tanısını yapmıştır. El Razinin eserleri birçok acayip dile çevrilmiş ve 18. yüzyıla kadarbirçok tıp fakültesinde okutulmuştur. 1970 yılında Dünya afiyet Örgütü (WHO) tarafından çiçek ve suçiçeği hastalıkları üzerine olan özgün çalışmaları için şükranla anılmıştır.

* Herhangi 1 konuda Galen ve Aristo görüş birliği içindeyse hekimler sebebiyle karar vermek kolaydır; ama değişik düşünüyorlarsa uzlaşmaya varmak zorlaşır. Hekimlikte doğru, ulaşılamayacak 1 hedeftir. İyi 1 hekimin deneyimi, kitaplarda yazan bütün şeyden epey daha önemlidir.

Şii kelamcıları ve İsmaililer, başta Farabi gibi filozoflar olmak üzere birçok Müslüman yazar Raziye itiraz etmiş ve reddiyeler yazmışlardır. Farabi’nin bu konuda “Kitabu’r-Red ala’r-Razi” si meşhurdur; fakat ne yazık ki, bu eser bugüne kadar ele geçmemiştir. Ebü Hatim Razi (öl. 933), Razi’yi oldukça eleştirmiştir. Daha sonra da itirazlar devam etmiştir. Muhammed Surh-i Nişaburi, Hamid Kirmani ve Xl. yüzyılın büyük İsmaili daisi Nasır Hüsrev (öl. 1061) Razi’ye itiraz ve hücum eden kimselerdendir.

Filozof El Razı Hayatı ve Eserleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kevser Armutcu21 Şubat 2012

Hayatı biraz daha kısa ve renkli olsaydı herkes çok beğenirdi.

hanife haydar01 Aralık 2012

Aradığımı bulamıyorum

fatma nur09 Ekim 2014

biraz daha özen gösterilmeli

ahmet22 Ekim 2014

daha iyi olabilirdi

evin13 Mart 2015

çok güzel güzel yazmışsınız teşekkürler işime acayip şekilde yaradı

ali21 Şubat 2017

çok güzel benimde işime yaradı
Yorum yap.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google Chrome V 1.0 Çıktı Aile Hekimliği Randevu Sistemi Pil Ömrünü Artıran Su Bazlı Nükleer Pil Facebook İçerikleri Nasıl Kaydedilir – Görüntülenir Windows 10 Özellikleri – Gereksinimler Kablonet > > Uydunet

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır