Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fazla Kilolara Lida

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Fazla Kilolara Lida
Fazla Kilolara Lida

Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl tanelerinin kabuklarından ve özünden ayrılmamış ve işlenmemiş haline tam tahıl diyoruz. Tam tahıllar lif yapısı, B vitamini ve mineraller açısından zengindir. Günümüzde tahıllar, rafine edilerek, kepeğinden ve faydalı kısımlarından ayrılmış bir halde pazara sunuluyor. Kepeğinden ayrılmış beyaz unun fiberi %78, vitamin B ve E %74, minerali %69 oranında azalır. Bu tahıl grubu lida zayıflama diyetleri sırasında aşırı olmamak şartı ile tüketilebilir.

Sebze ve meyve tüketiminin kanser ve kalp damar hastalıklarını önlediğine dair yapılmış yüzlerce çalışma var. Çalışmalar, hububat grubunun sebze ve meyve grubu gibi insan sağlığına olumlu bir etkisinin olmadığını gösteriyor. (Aksine yemek borusu kanserini artırdığı yönünde bazı çalışmalar söz konusu.)

Pirinçten bahsederken kabuklu pirinçle beyaz pirinci birbirinden ayırmak gerekir. Ülkemizde kabuklu pirinç tüketilmez ama beyaz pirinç pilavı sofraların vazgeçilmezidir. Harvard Tıp Fakültesi’ nin 2010 tarihinde yaptığı bir çalışmada, 197 bin kişinin yemek yeme alışkanlığı gözden geçirilmiş, haftada beş tabak pirinç pilavı yiyenlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin %17 arttığı görülmüştür. Haftada iki tabak beyaz pirinç pilavı yemek bile, şeker hastalığı riskinin %11 artırması anlamına geliyor. Bu yüzden kabuksuz pirincin mümkün olduğu kadar az yenilmesinde büyük fayda vardır.

Bakliyat grubu iki nedenle sofranızın temel besin maddelerinden biri olmalıdır: Birincisi proteinden zengin olması, ikincisi de bol miktarda lif ihtiva etmesidir. Hayvansal proteini azaltanların bakliyata ağırlık vermesi iyi olur.

Fazla Kilolara Lida - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İnsanların Nefret Ettiği İcatlar Online Eğitim Dökümanlarında Kalite Laptop Pili Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır? 80 – 90’lı  Yılların Atari Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak SiteMap Microsoft Surface Pro 3  Tablet – İnceleme

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır