Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Facebook’un İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi

Ana Sayfa » İnternet » Facebook’un İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi
Facebook’un İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi

Mark Zuckerberg  2004 yılında facebook.com’u  açarken bunları düşündü mü bilmiyoruz ama 2007 yılında ülkemizde yaygınlaşan facebook çılgınlığının  insan yapısına farkedilmeyen birçok etkisi var. Fiziksel etkiler olarak kastedilen bu problemler doğrudan tehdit unsuru olarak görmeyeceğimiz fakat zamanla büyük sıkıntılar oluşturacak etkilerdir. Daha önce Facebook’un İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkisi ‘nden bahsetmiştik.Yazdıklarımızı okurken siz de kendinizdeki değişimi sorgulayın.

Bu etkileri inceleyecek olursak;

 Aşırı internet kullanımına bağlı olarak gelişimi devam eden genç internet kullanıcılarında sıkça görülen sağlık problemleri

.

  • Duruş ve iskelet Bozuklukları
  • Görme Bozukluğu ve Göz kurumasına bağlı kanlanmalar
  • Radyasyon riski
  • Hareket eksikliğinden kaynaklanan fiziksel problemler ( tutulmalar, kasılmalar)

 

Uzun süren facebook kullanımı süresince uygunsuz pozisyonlarda fiziksel bir takım rahatsızlıklar meydana gelir. Belli bir pozisyonda uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Kasılmayla birlikte başın arka kısımlarında ağrı, sertlik ve uyuşukluğa yol açar.

 

Uyku için ayrılan sürenin azalması ve uyku düzensizliği

 

Facebook tutkunları az sonra kalkarım birazdan yatacağım diyerek uyku sürelerinden çalarlar ve gece geç saatlere kadar otururlar. İnternet sayfası televizyon gibi karşısında uyutmayacağından facebook tutkunu gecenin ilerleyen saatlerinde bilgisayar başından ayrılacaktır. Uyku azlığına bağlı olarak kişi çabuk sinirlenir, konsantrasyonu azalır, yorgunluktan iş verimi düşer.

Madde Bağımlılığı

 Facebook ‘un çok masum görünen etkinlikleri ve grupları bazen zararlı alışkanlıklara hizmet edebiliyor. Facebook kullanımı yaygınlaşmadan önce zararlı maddelerin temini kolay olmazken şuan birçok kullanıcı istediğin an uyuşturucu maddeleri satan kişilerle temasa geçebilir.

Özendirici resimler ve videolar da ayrı bir etken…

Facebook’un İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Profilinin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Windows 8.1’de Daha İyi Kullanım İçin Öneriler Word de Korumalı Bir Belgenin Parolasını Unuttuysanız… Hangi Antivirüs Programı Kullanılmalı, En İyi Antivirüs Programı Windows 8.1’de Aero Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Komik İcat ve Buluşlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır