Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama

Ana Sayfa » Bilgisayar » F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama
F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama

F.Lux bilgisayar ekranınızın parlaklığını bulunduğunuz konuma göre ayarlayan, gerektiğinde ekranı karartan ya da parlaklığı artıran bir yazılım. Uzun süre bilgisayar başında oturmak durumunda kalan ya da uyku sorunu yaşayanlar F.Lux ile bu sorunlara çözüm bulabilir.

Bu yazımızda F.Lux ile konum bazlı parlaklık ayarlama, f.lux nedir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

f.lux nedir

Günün büyük bir kısmını gerek evde gerekse de iş yerinde bilgisayar başında geçirmekteyiz. İş yerinde iş kaynaklı uzun süre bilgisayar başında oturmak ya da evde sosyal medyada uzun süre vakit geçirmek çeşitli sırt, bel ve boyun ağrılarına neden olmakta. Bu ağrılar için kısa vadede uygun masa ve koltuk önerilse de parlaklık nedeniyle yaşanan göz sorunlarına herhangi bir çözüm bulunmamakta. İşte bu sorun için devreye giren F.Lux sizin için bulunduğunuz konuma göre ekran parlaklığını ayarlamakta ve başta uyku sorunu ve göz rahatsızlıkları olmak üzere pek çok sorunu gidermekte.

F.Lux Nasıl Çalışır?

F.Lux temelde bulunduğunuz ortam ışığı ile ekran ışığı arasında bağlantı kurma üzerine çalışmakta. Bu bağlantı sırasında program ortama göre parlaklığı artırmakta ya da azaltmakta pek çok ayarı kendiliğinden yapmakta. Siz farkında olmadan yapılan bu ayarlar ile parlaklık ve ışık nedeniyle gözünüz rahatsız olmadan sorun çözülmekte.

F.Lux’un bir diğer özelliği ise uyku düşmanı olan mavi ışığı önlemesi. Yapılan pek çok araştırmada uyku düzeninin bozulmasında mavi ışığın büyük etkisi olduğu keşfedilmiştir. Bu küçük yazılım ile gözünüzü yoran ışık sorunu da ortadan kaldırılıyor.

Konum Ayarlama

Oldukça küçük boyuta sahip olan programı indirdikten sonra bölge bazında ayarlama yapmak için “Your Location” kısmına tıklamanız ve blunduğunuz bölgenin koordinatlarını yazmanız gerekmekte. Bunun için location kısmına girdikten sonra “Google Maps” aracılığıyla koordinatlarınızı alabilirsiniz.

Renk Değişim Aralığını Belirleme

Yine bir başka ayarda programın renk değişimlerini hangi süre bazında yapacağını belirleyebiliyorsunuz. Programın sağ üst köşesinde yer alan settings kısmına girdikten sonra süre aralığını belirleyebilir ya da programı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

F.Lux ile Konum Bazlı Parlaklık Ayarlama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Karlı Yollarda Sürüş Teknikleri Facebook Virusu Nano Teknoloji Kullanım Alanları Google Adsense Gelirinizi Firefox Üzerinden Görün Sandbox Tehlikesi İlginç Bisiklet Tasarımı ( Katlanabilir)

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır