Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Evangelista Torricelli ve İcadı

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Evangelista Torricelli ve İcadı
Evangelista Torricelli ve İcadı

Evangelista Toricelli (15 Ekim 1608 Feanza – 5 Ekim 1647 Floransa) açık hava basıncı ve matematik alanındaki çalışmaları ile tanınan İtalyan bilim adamıdır. Daha çocuk yaşta matematik bilimine ilgi duymaya başlayan Toricelli 1627 yılında Roma şehrine giderek çalışmalarına burada devam etti ve Galilei’nin öğrencisi ve aynı zamanda hidrolik biliminin kurucusu olan Castelli ile beraber çalıştı.

evangelista-torricelli

1641 yılında Castellinin tavsiyesi üzerine Galilei onu Tuscany şehrine davet etti. Ancak birkaç hafta sonra Galilei vefat etti. Galileiden boşalan makama ise Toricelli atandı. 1644 yılında matematik ve geometri üzerine bir kitap yayınladı. Bu kitap o dönemde büyük bir kaynak sıkıntısı olan matematik alanında önemli bir gelişme olarak dikkat çekti. Toricelli asıl ününe basınç konusunda yaptığı çalışmalar ile kavuştu. n faydalanarak cıva ile doldurulmuş tüplerin deniz seviyesinde 1 cm2 ye düşen basıncı 1033 g/cm2 olarak tespit etti.
1643 yılında günümüzde cıvalı barometre adı verilen aleti icat etti bu alet ile havanın basınç değişimleri tespit edilebiliyor ve hava durumu tahmin edilebiliyordu. O dönem özellikle denizcilik alanında kullanılan barometre atmosferin üzerimize uyguladığı basınç değerlerini tespit etmektedir. Bu basınç havanın durumuna göre değişmektedir.

Evangelista Torricelli ve İcadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Televizyonu icat eden İskoç bilim adamı: John Logie Baird Notebook Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır Sürücü Güncelleme Nasıl Yapılır? Hangi Yardımcı Programlar Kullanılmaktadır Akbank İphone Kırmış :P Batarya Kalibrasyonu ve Uygulamaları Firefox Mobile

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır