Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Eski oyunlar Mac’te nasıl açılır?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Eski oyunlar Mac’te nasıl açılır?
Eski oyunlar Mac’te nasıl açılır?

Sadece 1990’lardaki Macintosh klasikleri değil, sadece 6-7 sene önce OS X Leopard için çıkmış olan uygulama ve oyunlar da bugün OS X El Capitan işletim sisteminde açılmayabiliyor. Buna rağmen eski yazılımları, oyunları açmak istiyor olabilirsiniz. Peki eski oyunlar Mac’te nasıl açılır?

Sanal PC gerekli

OS X ile başlayalım. Orijinal olarak 10.5 Leopard veya 10.6 Snow Leopard için geliştirilen uygulamalar bugün yeni MacOS sürümlerinde çalışmıyor. Bu sorunu çözmek için yapılması gereken ise bilgisayarınızda sanal bir makine yaratmak. Böylece aynı cihaza farklı bir işletim sistemi yükleyebileceksiniz. Bunun için de Fusion 8 veya Parallels Desktop 12 adlı programları kullanabilirsiniz. Parallels Desktop 12, aynı zamanda Windows’ta yer alan uygulamalarınızı Mac bilgisayarda hızlıca çalıştırmanızı ve geçiş yapmanızı da sağlıyor.

Sanal işletim sistemi yaratırken tek sorun, Apple’ın kullanıcı sözleşmesinin Snow Leopard’ın normal sürümünün sanal sisteme yüklenmesine izin vermemesi. Bu yüzden ikinci işletim sisteminiz için Snow Leopard Server kurmanız gerekiyor. Normal sürümle aralarında da ayrıca bir fark bulunmuyor.

İkinci bir işlem olarak, Mac bilgisayarınızda emülatör programlar kullanabilirsiniz. Bunların arasında en çok dikkat çekeni SheepShaver oluyor. Bu programı emaculation.com’dan indirip kullanmaya başlayabilir, eski oyunları çalıştırabilirsiniz. SheepShaver kullanmak için aynı zamanda sistem ROM’u indirme ihtiyacınız da olabilir. Bu işlemlerin ardından büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Eski oyunlar Mac’te nasıl açılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web 3.0 ile Yeni İş İlanları Türkiyede Üretilen Otomobiller ve Üretildikleri Fabrikalar Renklerin İnsanlara Psikolojik Etkileri Türkiye Olimpik Rezalet Yaşıyor ASP’de DB’den Veri Çekerek XML Oluşturma Profilo Beyaz Eşyalarınız İçin Özel Servis Hizmeti

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır