Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Enerji Kaynakları ve Enerji Krizi

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Enerji Kaynakları ve Enerji Krizi
Enerji Kaynakları ve Enerji Krizi

DÜNYAMIZDA bulunan enerjinin çoğu, şu ya da bu şekilde Güneşten gelir. İnsanlarrn ve hayvanlann beslendiği bitkiler, Güneş enerjisi sayesinde yaşamlarını sürdürürler. Odunun, kömürün, petrolün içinde bulunan Güneş enerjisi de insanlar tarafından çeşitli işlerde kullanılır. İnsanlığın gelişmesi de, yeni enerji kaynaklarının bulunmasıyla sıkı sıkıya birbirine bağlıdır.
Kaynaklar
Güneş, rüzgar, su gibi doğal enerji kaynakları, insanlığın gereksiniminin ancak çok küçük bir kısmını karşılayabilınektedir. Güneş, ısı ve ışık enerjisini pek orantılı olmayan bir biçimde göndermektedir. Ekvatoral bölgeler istenilenden çok fazla bir enerjiyle karşı karşıyayken, kutuplar bundan hemen hiç yararlanmamaktalar. Rüzgar, yüzyıllarca yelkenli gemilerde ulaşım için; ya da yeldeğirmenlerinde, rüzgar güllerinde buğdayı öğütmek ve su pompalamak için kullanılmıştır. Su çarkları da büyük bir hızla akan derelerde bulunan kinetik enerjiyi kullanılacak bir biçime dönüştürür.

Günümüzde bu doğal kaynaklardan çok daha değişik biçimlerde yararlanılması üzerine geniş araştırmalar yapılıyor. Çünkü bu doğal enerjilerin insanlık için önemi büyüktür. Bu tip enerjiler, dünya varoldukça kendilerini yenileyebilecek türden enerjilerdir. Başka bir deyişle, tükenmez kaynaklardır.
Rüzgar enerjisi üzerinde daha geniş araştırmalar yapılırsa, rüzg rgülleri ileride çok büyük bir elektrik üretim gücü haline gelebilir. Gelecekte jeotermal enerji. yani dünyanın merkezinde bulunan ısının kullanılabilir bir biçime getirilmesi de önem kazanabilir. Bu enerji kaynağı da kendi kendini yenileyebilen bir kaynaktır. Çünkü bir şekilde dünyanın varolması da buna bağlıdır. Kasırgalar ve dalgalarda büyük bir potansiyel enerji vardır. Ancak bu enerjilerin kullanılması için daha çok zamana gereksinim vardır. Şimdilik bu alan üzerindeki çalışmalar yetersizdir.
Yakıtlar
Yakıt, içindeki potansiyel enerji kolaylıkla ısı enerjisine dönüşebilen bir kaynaktır. İdeal bir yakıtın hem ucuz, hem de çev resmi kirletmeyecek bir biçimde olması gerekir. Bugün dünyada pek çok tipte yakıt kullanılmaktadır. Ancak bunlardan hiçbiri yukarıda belirttiğimiz özellikleri

taşımamaktadırlar. Kömür. petrol ve doğal gazlar. en yaygın kullanımı olan yakıtlardır. Ama bunların hiçbiri ideal yakıt değildir. Bu yakıtların en önemli noktası, katı, sıvı, ya da gaz halinde de olsalar, kendilerini yenilevememeleridir. Bir kez kullanıldıktan sonra. onları yeniden üretmenin hiçbir koşulu yoktur.
Nükleer enerji. insanlığın bulduğu en son ve en tehlikeli yakıt- tır. Bu enerji kaynağını atomdan. atom çekirdeğinin çevresindeki elektronları birarada tutmak için harcadığı güçten alır. Başka bir yakıt da. vücudumuzuda kullandığımız karbonhidrattır. Hücrelerimizin enerji kaynağıdır. Ayrıca. olmaması halinde insanlığın yaşamını sürdüremeyeceği tek enerji türüdür.

Enerji Krizi

Güneşin Dünya yüzeyine gönderdiği enerji. düşük derecede savılmasına karşın insanlığın gereksinimlerini karşılayabilecek kadar fazladır. Ne yazık ki. bu enerjiyi kullanılabilir bir biçime sokabilen araçlar geliştirilmememiştir. Dolayısıyla bu enerjinin çok büyük bir kısmı yok olup gitmektedir. Bu enerjiyi yeterince kullanabilen tek canlı grup. yeşil bitkilerdir.
Enerji krizi, şu anda kullanılan yüksek derecede enerjilerin hiçbirinin kendini venilevebilecek türden olmaması ve şu anda bulunan rezervlerin gittikçe azalması şeklinde kendini belli etmeye başlıyor. Bu enerjilerin hepsinin kısıtlı bir oranda olması sorunun büyüklüğünü her an için ortaya koyuyor.Ancak şu anda yapılan bazı çalışmalar bu sorunu çözmese de, hafifletiyor. Bunlardan birincisi, çok değerli enerji kaynaklarının koruma altına alınması. Ikincisi, nükleer ve bıyolojik yakıtların gün geçtikçe onem kazanması. Yakında bu. enerjiler insanlığın kullandığı önemli enerjiler haline gelecek.

Enerji Kaynakları ve Enerji Krizi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İntel Yeni işlemci Çıkartıyor Facebook Hesabı Nasıl Silinir? Nasıl Dondurulur? Sahte Windows 9 Modları Yayınlandı Mac Bilgisayarı Windows İşletim Sistemi ile Kullanmak Gözünüzün Önündeki Kıymetli Hazineyi Keşfedin Virüslerin En Hızlısı Ağların Başbelası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır