Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

En ünlü Türk bilim adamları

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » En ünlü Türk bilim adamları
En ünlü Türk bilim adamları

Dünyanın gidişatına yön veren, yeni çığırlar açan birçok Türk bilim adamı ülkemizde yetişip ilim çevrelerince kabul görmüştür. En son Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel ödülüne layık görülmesiyle gündeme gelen en başarılı Türk bilim adamlarını sizler için derledik.

Cahit Arf

Cüzdanında 10 TL taşıyan herkesin gravürden yapılan bir portresini göreceği Cahit Arf, Helmut Hasse’nin geliştirdiği matematik teoremini ispatlayarak Hasse–Arf teoremini bilim literatürüne kazandıran bir Türk matematikçidir. Selanik’te doğan ve ailesiyle birlikte çocuk yaşta İzmir’e göç eden Arf, 26 Aralık 1997 tarihinde vefat etmiştir.

Aziz Sancar

Hayatına ABD’de devam eden Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde doğmuştur. DNA tamiri, hücrelerin yapıları ve moleküler biyoloji alanında yaptığı çalışmalarla Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte Kimya alanında Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Behram Kurşunoğlu

Evet, doğru gördünüz. Dünyaca ünlü Alman fizikçi Albert Einstein ile birlikte fotoğrafı olan bu Türk bilim adamının ismi Behram Kurşunoğlu. Modern kuantum teorisi üzerine araştırmalar yapan Kurşunoğlu, dünyanın en meşhur fizikçileri arasında gösterilmekteydi. 2003 yılında vefat etmiştir. Geliştirmiş olduğu fizik kuramlarıyla halen daha birçok üniversitede okutulan ders kitabında Kurşunoğlu’nun teorilerine yer verilmektedir.

Gazi Yaşargil

Dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından biri olan Yaşargil, 1925 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. “Mikro beyin cerrahı” ismindeki tıp alanının mucidi olan Gazi Yaşargil, epilepsi ve beyin tümörüne kendi tedavi yöntemleriyle müdahale etmiştir.

En ünlü Türk bilim adamları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nokia Ve Yine Bir İlk Şık Tasarımlı Tablet Kılıfları 10 Dakikada Şarz Olabilen Toshiba Laptop Cep Telefonları Artık Türkçe Karakterli Gelecekteki Muhtemel icatlar Profesyonel Web Tasarım Firmaları ve Web Sayfası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır