Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünya’nın Manyetik Alanı Ne Kadar Sürede Değişiyor?

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Dünya’nın Manyetik Alanı Ne Kadar Sürede Değişiyor?
Dünya’nın Manyetik Alanı Ne Kadar Sürede Değişiyor?

Pek çok üniversitede önemli bilim adamlarının katılımı ile gerçekleştirilen bir organizasyonda Dünya’nın manyetik alanının 100 yıldan kısa bir süre içerisinde değişebileceği açıklandı. İtalya, Fransa, Kolombiya ve Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalışma en son kutup değişiminin 786,000 yıl önce olduğunu ortaya çıkardı.

manyetik alan değişimi

Bu yazımızda Dünya’nın manyetik alan değişimi, kutup tersinmesi nedir, kutup değişimi nedir gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalarda kutup tersinmelerinin birkaç bin yılda bir gerçekleştiği düşünülürken bugün elde edilen veriler ve yapılan çalışmalar doğrultusunda manyetik alanın 100 yıl gibi kısa bir süre içerisinde değişebileceği görüldü. Yaşadığımız gezegenin çekirdeği 5700 derecede erimiş ve ay büyüklüğünün 3’te 2’si boyutundadır. Eriyik demir hareketi elektrik akımını yani manyetik alanı yaratırken geçmiş dönemlerde bu alan değişiminin birkaç bin yıl sürdüğü düşünülüyordu.

Bilim insanlarınca sunulan teoriye göre sıcaklık değişimleriyle birlikte, akışa farklı metallerin girip çıkması şeklinde gerçekleşen reaksiyonlar, karışım yoğunluğunun değişmesini ve dolayısıyla manyetik alanın değişimine neden olmaktadır. Sabatini, Vesuvius ve Alban Tepelerinde bulunan eski su kütleleri üzerinde yapılan araştırmalarda sedimentlerin en alt kısmında bulunan küllerde argon – argon testi yapılarak önemli sonuçlar elde edildi.

Test sonuçlarına göre bu değişimin 770 ve 795 bin yıl önce gerçekleştiği görülürken oldukça hızlı bir dönüşümün yaşanması kutup tersinmesi sırasında elektrik alanlarının değişmesine neden olacaktır.

Dünya’nın Manyetik Alanı Ne Kadar Sürede Değişiyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Winamp Bas yüksekliğine Göre Saydamlaştırmak Geçmişteki Televizyon Programlarını İzlemek iPhone’dan Android’e geçiş: Veriler nasıl taşınır? F35 Türkiyede Yapılabilir. Modem Saldırıları Nasıl Önlenir? Otomobillerin Teknolojik Gelişimi Arabanın  Tarihi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır