Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünyanın en sıradışı uçak yolculukları

Ana Sayfa » Havacılık Ve Uzay » Dünyanın en sıradışı uçak yolculukları
Dünyanın en sıradışı uçak yolculukları

Dünya üzerinde aktif olarak uçuş hizmeti veren yüzlerce havayolu ve bu havayollarının kullandığı yüzlerce farklı rota mevcut. Bu rotaların da bazıları gerçekten ilginç veya sıradışı olarak tanımlanabilecek nitelikte. Kimisi çok uzun sürüyor, kimisinde ise kalkışla iniş arasında yalnızca 2 dakika olabiliyor. Lafı fazla uzatmadan sizi dünyanın en ilginç rotalarıyla baş başa bırakalım.

En kısa süreli yolcu uçuşu

İskoçya’nın Orkney Adaları’ndaki Westray ve Papa Westray isimli iki farklı havalimanı arasındaki rotada dünyanın en kısa süreli uçuşları gerçekleştiriliyor. İki küçük adayı birbirine bağlayan bu yolculukta uçak havada yalnızca 47 saniye kalıyor. İniş ve kalkış süreciyle birlikte toplam geçen süre ise toplamda 2 dakika.

Birbirine 2.6 kilometre uzakta bulunan iki ada arasındaki uçuşlar İskoç havayolu şirketi Longair tarafından düzenleniyor. Her iki yön arasındaki yolculuklar ise 17 pound (Yaklaşık 72 TL) fiyat üzerinden ücretlendiriliyor.

En kısa uluslararası uçak yolculuğu

Avusturya ve Slovakya ülkelerindeki Viyana ve Bratislava şehirleri arasında toplam 60 kilometrelik bir mesafe var. Normalde araba, otobüs veya trenle yolculuk bir saatten az sürüyor. Ancak 2015’in Nisan ayından itibaren Avusturya’nın başkenti Viyana ve Slovakya’nın Bratislava şehri arasında bir uçuş konuldu.

Yalnızca 10 dakika süren seyahat, bu özelliğiyle dünyanın en kısa uluslararası uçak yolculuğu olarak gösteriliyor.

Aralıksız en uzun uçak yolculuğu

Singapur’la ABD’nin Newark şehri arasındaki bu uçak yolculuğu, Singapur Havayolları tarafından gerçekleştiriliyor. Airbus A340 ile tek yön seyahat toplamda 18 saat 40 dakika sürerken, bu süre içinde 15345 kilometre yol kat ediliyor.

Dünyanın en sıradışı uçak yolculukları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlk Scuba Diving ( Dalış ) Öncesi Merak Edilenler Etkili bir İçindekiler Sayfası Hazırlamak Gmail den Bir Yenilik Daha Disket Defter Yapmak Rus ve Amerikan Savaş Uçakları Karşılaştırması Java script Eğitim Videosu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır