Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünyanın En Büyük Teleskopu

Ana Sayfa » Bilim Adamları ve icatlar » Dünyanın En Büyük Teleskopu
Dünyanın En Büyük Teleskopu

Space TV programında bu hafta dünyanın en büyük teleskopunun yapıldığı alana gidildi ve akılda ki tüm soru işaretleri yapılan röportajlarla giderildi. Şili’nin Atacama Çölü’nde inşa edilmeye başlanan bu teleskopun adı; E-ELT. Bu devasa boyutlarda ki teleskopu inşa edip kullanacak olanlar ise Avrupa Güney Gözlemevi. Teleskop bir futbol sahasının boyutları kadar yüksek olacak ve üzerinde 39 metrelik bir büyük ayna yer alacak. Yapımına yeni başlanan bu teleskopun henüz altyapı çalışmaları yapılıyor. 3 bin metrelik bir tepenin üzerinde yapılan altyapı çalışmaları için 150 metre çaplı düzlük bir alan oluşturuldu. En büyük teleskop olacak olan bu E-ELT’in kontrolü Avrupa Güney Gözlemevi’ne ait olan Paranal Gözlemevi’nden yapılacak.
telescop-eelt
Şili bölgesinin Atacama Çölü hayvan, bitki ve su gibi hiçbir canlı belirtisinin olmaması ile ünlü. Bu nedenle uzmanlara göre burası, E-ELT teleskopunun yapımı için ideal bir bölge. Alanın büyük patlamalar sonrasında düzleşeceği, ayrıca taşımacılık için çöle yol yapılması gerektiği, bunların yanı sıra oldukça pahalı birçok teleskop aletinin buraya getirilip birleştirilmesi oldukça zahmetli bir iş olacak.

Dünyanın En Büyük Teleskopu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlk Uçakların Kanatları Neden Çift Katlıydı? Resimlerinize Parlayan Güneş Efekti Vermek [ Photoshop ] Şık Tasarımlı Tablet Kılıfları Nissan’ın Elektrikli Arabası Ariya’nın Detayları, Menzili, Fiyatı Daha Hızlı İnternet İçin İpuçları Numara Taşıma,Taşınabilirliği

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır