Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dns Zehirleme Nedir? Dns Zehirleme Nasıl Önlenir?

Ana Sayfa » İnternet » Dns Zehirleme Nedir? Dns Zehirleme Nasıl Önlenir?
Dns Zehirleme Nedir? Dns Zehirleme Nasıl Önlenir?

Hacker’ların dolandırıcılık amacıyla kullanmış olduğu yöntemlerden birisi olan dns zehirleme, Türk internet kullanıcılarına kendi servis sağlayıcıları tarafından uygulandı. Büyük bir tepki ve sürpriz ile karşılanan dns zehirlemenin ne olduğunu biliyor musunuz?

dns yönlendirme

 

Dns Zehirleme, Dns Hacking Nedir? Kullanıcılar Niçin Tehdit Altında

Hackerlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olan dns zehirleme, kullanıcıların bilgisayarlarında kullanmış olduğu dns sunucuları ile, internet adreslerini kendi dns sunucularına yönlendirme olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem ile kullanıcı bir internet sitesine girmek istediğinde yönlendirme sayesinde o internet sitesine girdiğini zannetse de yalnızca siteye ait görüntü kopyasına erişiyor.

Bu yalnızca bir aldatmaca değil aynı zamanda kişisel bilgilerinizin çalınması, internet üzerinde erişimin kısıtlanması gibi sonuçlarıda beraberinde getiriyor.

Dns Zehirleme Nasıl Yapılıyor?

Ülkemiz üzerinden örnek vermek gerekirse, yasaklı sitelere giriş yapmaya çalıştığınızda alt yapıda yapılan değişiklik nedeniyle kullandığınız dns sunucusunun IP’si hijack edilerek farklı dns sunucularına yönlendiriliyor. Bu çalışma ile yasaklı sitelere erişim daha net bir şekilde engellenebileceği düşünülmekte.

Dns Zehirleme Nasıl Anlaşılır?

Hali hazırda bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz dns ile yasaklı sitelere düne kadar erişim sağlıyor ve şuan da TİB tarafından erişimin engellendiğine dair bir sayfa ile karşılaşıyorsanız kullanmış olduğunuz dns’ler büyük ihtimal ile zehirlenmiştir.

Çözüm Nedir? Dns Zehirlemesinden Nasıl Kurtulurum?

Tek çözüm yolu henüz zehirlenmemiş bir dns kullanmaktır. Fakat şu anda buna ulaşmak pek mümkün olmayıp vpn kullanımına yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Dns Zehirleme Nedir? Dns Zehirleme Nasıl Önlenir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Youtube Premium Nedir?

Youtube Premium Nedir? 27 Temmuz 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Arnica Süpürgeleriniz İçin özel Servis Hizmeti Tupolev Tu-154’e neden “uçan tabut” deniyor? THK Etimesgut Uçak Fabrikası ve Üretilen Uçaklar İnternette Nasıl Güvenli Alışveriş Yapılır İnstagram ve E-Ticaret Elektrikle Çalışan Taksiler Yolda

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır