Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın

Ana Sayfa » Makalelerimiz » Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın
Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın

Windows üzerinde bulunan verileriniz yedekleme yaptığınız sürece güvende olsa da her zaman ikinci bir diske ulaşma şansınız olmayabilir. Bu gibi durumlarda yeni bir disk yerine var olan diski iki ayrı parçaya bölmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

windows harddisk bölme

Bu yazımızda disk bölümleme nasıl yapılır, Windows disk parçalama gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi verileri yedeklemeniz, olası bir sorunu en az hasarla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için yeni bir diske ihtiyacınız olsa da her zaman bu imkanı bulamayabilirsiniz. Sizlere bu yazıda Windows üzerinde disk bölümlemenin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler sunacağız.

Boş Alanı Belirleyin, Verilerinizi Taşıyın

Eğer bilgisayarınıza tek bir sürücü var ve bölümleme yapılmamış ise, öncelikle var olan sürücünün boş alanını belirlemelisiniz. Bunun için sürücünün üzerine sağ tıklamanız ve kullanılabilir boş alana bakmanız yeterli.

İkinci adımda ise kullanıcı klasörü oluşturabilmek için var olan sürücünüzde ki alanı boşaltmanız gerekecektir. Sürücü de yer alan müzik, video ve resim gibi dosyaları harici bir diske taşıyabilir ya da ihtiyacınız olmayanları silebilirsiniz.

Üçüncü adımda disk bölümlemesine başlamak için Windows 7 ve Vista üzerinde Başlat > Çalıştır yolunu izleyip “diskmgmt.msc” yazmanız ve enter tuşuna basmanız gerekli. Açılan pencere ise bulunan sürücüye sağ tıkladıktan sonra birim küçült seçeneğini seçmeniz gerekmekte.

Birkaç dakikalık bekleme süresi sonunda Windows, sürücünün ne kadar küçültebileceğini gösteren bir bilgi penceresi ile size dönüş yapacak. Burada ayırmak istediğiniz toplam alan miktarını, kullanabileceğiniz alan miktarına göre belirleyerek işleme başlayabilirsiniz.

Sürücü Windows tarafından ayarlandıktan sonra karşınıza çıkan “ayrılmamış birime” sağ tıklayıp “yeni basit birim” seçeneğini seçerek bir sonraki adıma geçin. Bu adımda, sürücü harfi atamak için “sürücü harfi veya sürücü yolu atama” seçeneğine tıklayın ve sürücü de kullanmak istediğiniz sürücü harfini belirleyin.

Artık yeni sürücünüz hazır durumda. Oluşturduğunuz yeni sürücüye dosyalarınızı güvenle taşıyabilirsiniz.

Disk Bölümleme Nasıl Yapılır? Verileri Parçalayın - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Barkod Sistemleri

Barkod Sistemleri 05 Eylül 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Web 3.0 ile Yeni İş İlanları Telefon Numarasından Ad Soyad Şehir Bulmak Bilgisayarda Dosya ve Klasörler Nasıl Şifrelenir Kira Kontratında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar E-Book Reader Nedir Hangi Reader Tercih Edilmelidir? Geçmişteki Televizyon Programlarını İzlemek

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır