Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Depolama Birimlerinde Güvenlik Zaafı

Ana Sayfa » Teknoloji haberleri » Depolama Birimlerinde Güvenlik Zaafı
Depolama Birimlerinde Güvenlik Zaafı

Son yıllarda sıkça kullandığımız depolama servislerinde güvenlik zaafı olduğu ortaya çıktı. Özellikle Dropbox ve Box gibi servisleri kullanan kişilerin verileri internete sızma tehlikesiyle karşı karşıya. Peki, ne yapmak gerekiyor? Nasıl güvenlik önlemleri alınmalı?

dropbox güvenlik

Bu yazımızda depolama servislerindeki güvenlik zaafları, alınacak önlemler ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Döküman yönetim ve paylaşım sitesi olan Intralinks, depolama servislerinde kullanıcıların kişisel bilgilerini tehdit eden iki önemli açığın bulunduğunu açıkladı. Açıklamalara göre sorunun depolama servislerinin sunduğu hizmetten çok yüklenen dosyaların bağlantı yoluyla başkalarıyla paylaşılmasında olduğu belirtildi.

Ne Tür Önlemler Alınmalı? Neler Yapılmalı?

Depolama servislerinden birisi olan Dropbox, bu konuda önemli bir adım atarak geçmişte verilen paylaşım bağlantılarının iptal edildiğini ve paylaşımların üçüncü kişiler tarafından görülmesini önleyecek bir sistemin geliştirildiğini açıklamıştı. Kullanıcılar ise bilgilerinin gizliliği ya da paylaşımlarının korunması için kullandıkları servislerde geçmişe dönük bağlantılarını iptal etmeli ve hizmeti veren firmanın açığı gidermesini beklemeli.

Kimlik hırsızlarına karşı alınacak en önemli önlem ise paylaşılmak istenmeyen dosyalara erişim kısıtlaması konulması. Ayrıca depolanan dosyaların kişiye özel olarak paylaşılması için yeni paylaşım linklerinin oluşturulması gerekmekte.

Google Reklamlarına Dikkat!

Bilindiği üzere Google reklam servisi üzerinde pek çok firma reklamlarını yayınlamakta. Arama motoru üzerinde bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilk iki, üç bağlantı reklam verenleri içeriyor. Google ile Intralinks arasında yapılan anlaşmaya göre Box ya da Dropbox kelimeleri aratıldığında önerilen bağlantı olarak Intralinks çıkıyor.

Firma kullandığı bu hizmet ile kullanıcıların arama alışkanlıklarını da izleme fırsatı buluyor. Açıklamalara göre kullanıcıların bir depolama birimini aratırken doğrudan indirme linkini yazarak arama yaptığı ve bununda kimlik hırsızlığının önünü açtığı söyleniyor.

Sizlerde kullandığınız depolama birimlerinde herhangi bir kimlik hırsızlığı ile karşılaşmamak istiyorsanız mutlaka geçmişe dönük bağlantıları iptal etmeli, yeni ve kişiye özel bağlantılar oluşturmalısınız.

 

Depolama Birimlerinde Güvenlik Zaafı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dropbox Nedir? Dropbox Nasıl Kullanılır? İnternetten Ucuz Akıllı Telefon Tuzağı Resimleri Keserek Fotomontaj Yapmak Güç Kaynağı ( Power Supply ) Seçimi ve Kriterler Çoraplarınıza Pratik Bir Kaç Yöntem Ev dekorasyonları için dekor.org yeter !

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Alemin Teknoloji ve Tasarım Blogu || TeknoAlem.Org - Tüm Hakları Saklıdır